Żel na ząbkowanie


1217 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na 4.7 / 5!

Ząbkowanie spędza sen z powiek zarówno niemowlętom, jak i ich rodzicom. Choć istnieją przypadki, w których ząbkowanie przebiega dość spokojnie i bezboleśnie, dla większości kilkumiesięcznych dzieci oznacza ono ból i wiele innych dolegliwości. W takich sytuacjach rodzice często szukają pomocy w aptece i pytają o żel na ząbkowanie. Może on przynieść znaczną ulgę w trudnym ząbkowaniu, jednak warto wiedzieć, jaki ma skład, na czym polega jego działanie i czy jest to jedyny sposób na uśmierzenie bolących dziąseł.

Kiedy pojawiają się pierwsze zęby?

Pierwsze zęby pojawiają się u dziecka najczęściej około 5 – 6 miesiąca życia, choć zdarza się również, że już w 3 – 4 miesiącu życia zaczyna się okres ząbkowania. Czas ten zależy od uwarunkowań genetycznych i choć istnieje schemat stworzony przez specjalistów, ukazujący w jakiej kolejności pojawiają się zęby u niemowląt, nie jest on całkowicie „obowiązujący”, gdyż każde dziecko ma zaprogramowane przez naturę swoje własne tempo rozwoju. Schemat ten jest jednak pomocny, jeśli chcemy mieć ogólne pojęcie o tym, czego możemy się spodziewać.

Żel na ząbkowanie Dentinox żel
Żel na ząbkowanie Dentinox żel

Żel na ząbkowanie

Porównaj aktualne ceny

Kalendarz ząbkowania

Żel na ząbkowanie ma bezpieczny dla dziecka skład, ale jak wszystkie preparaty, należy go używać z rozsądkiem
Żel na ząbkowanie ma bezpieczny dla dziecka skład, ale jak wszystkie preparaty, należy go używać z rozsądkiem
Najczęściej dolne ząbki pojawiają się przed swoimi górnymi odpowiednikami, choć i to nie stanowi reguły bez wyjątków. Do 31 miesiąca życia dzieci w większości mają już 20 zębów mlecznych, czyli o 12 mniej niż będą miały zębów stałych. Orientacyjny kalendarz ząbkowania u niemowląt przedstawia się następująco:

 • Około 4 – 6 miesiąca pojawiają się dolne jedynki,
 • Około 7 miesiąca wyrastają górne jedynki,
 • Między 8 a 12 miesiącem życia możemy spodziewać się dolnych i górnych dwójek,
 • Między 15 a 16 miesiącem życia pojawiają się dolne i górne pierwsze zęby trzonowe,
 • Między 15 a 24 miesiącem życia rosną dolne i górne kły,
 • Między 21 a 31 miesiącem życia powinny pojawić się dolne i górne drugie trzonowe ząbki.

Objawy ząbkowania

Ząbkowanie najczęściej rozpoznajemy po obfitym ślinieniu się dziecka. Często wkłada piąstki lub zabawki do buzi i je „gryzie”. Ponadto, jego dziąsła mogą być zaczerwienione i opuchnięte. Niemowlę w tym okresie może być rozdrażnione i płaczliwe. Dodatkowo, odczuwane dolegliwości mogą zakłócić karmienie; dziecko „gryzie” pierś lub smoczek, płacze i jest niespokojne. Ząbkowaniu może też towarzyszyć podwyższona temperatura ciała i biegunki.

Jak pomóc dziecku przy ząbkowaniu?

Smarowanie dziąseł żelem na ząbkowanie to nie jedyny sposób na pomoc dziecku w dolegliwościach. Zanim sięgnie się po preparat, warto wypróbować inne, znacznie bezpieczniejsze, prostsze i tańsze sposoby. Najlepszy sposób może się również okazać najprostszy. A oto niektóre z propozycji:

 • Podawanie dziecku różnego rodzaju gryzaczków,
 • Podawanie schłodzonych w lodówce gryzaczków wypełnionych wodą (nie wolno mrozić takich gryzaków; dziecko mogłoby sobie odmrozić śluzówkę jamy ustnej),
 • Masowanie dziąseł przy pomocy palca lub specjalnej gumowej szczoteczki z wypustkami,
 • W ostateczności, po konsultacji z lekarzem, można podać dziecku na noc środek przeciwbólowy przeznaczony dla niemowląt.

Ciekawym rozwiązaniem wydaje się też gryzaczek do podawania pokarmów:

Żel na ząbkowanie – skład

Żele na ząbkowanie to preparaty, których głównym składnikiem aktywnym jest chlorowodorek lidokainy. Ponadto, zawierają one substancje wspomagające jego działanie. Najczęściej są to ekstrakty z ziół: rumianku, szałwii, tymianku, prawoślazu czy aloesu.

Jak działa żel na ząbkowanie?

Zanim zastosujemy żel na ząbkowanie, warto wypróbować domowe sposoby na uśmierzenie dolegliwości niemowlęcia
Zanim zastosujemy żel na ząbkowanie, warto wypróbować domowe sposoby na uśmierzenie dolegliwości niemowlęcia
Żele na ząbkowanie mają przede wszystkim działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dodatki w postaci wyciągów z ziół mają za zadanie łagodzić i nawilżać. Dzięki takiemu połączeniu dziecko odczuwa ulgę, jednak należy pamiętać, że żele działają zwykle tylko około godziny.

Czy żel na ząbkowanie można stosować bez ograniczeń?

Choć żele na ząbkowanie są dostępne bez recepty i uznawane są za bezpieczne, jak wszystkie preparaty lecznicze, należy je stosować zgodnie z instrukcjami podanymi na załączonej ulotce. Zwłaszcza, że żel dostaje się do przewodu pokarmowego dziecka, a poza tym może znieczulić również gardło. W takim przypadku dziecko mogłoby mieć problem z odkrztuszaniem.

Jaki żel na ząbkowanie wybrać i kupić?

Przed zakupem żelu na ząbkowanie warto poprosić lekarza o poradę, a także sprawdzić opinie innych rodziców. Trzeba jednak pamiętać, że wszystkie preparaty tego typu są bezpieczne dla dzieci i mają podobne działanie.
Popularni w Polsce producenci żeli na ząbkowanie to Elgydium, Chicco, OrthoKin, Buccotherm, Laboratoires Gilbert czy Johnson & Johnson. Cena takiego żelu waha się w granicach 10 – 20 złotych.

Tak szukaliście naszych porad:

 • co najlepsze na ząbkowanie 2017
 • najlepszy żel na ząbkowanie
 • buccotherm żel
 • zel na zabkowanie ceny
 • zel na zabkowanie
 • najlepszy preparat na ząbkowanie 2017
 • najlepsze żele na ząbkowanie
 • mrożenie gryzaczków
 • który żel na ząbkowanie polecacie
 • jaki zel na zęby

Zobacz jak wybrać inne akcesoria dla dzieci w 2018:

6 komentarzy
 1. agusiak 1 rok temu
  Odpowiedz

  Ząbkowanie – pamiętam ten okropny proces, aż do dziś. Młody za każdym razem, jak wyrzynał mu się nowy ząbek, łapał jakieś infekcje. Nocą pomagał tylko żel na ząbkowanie, nie pamiętam nazwy, ale apteka sprowadzała go z Niemiec. Był na tyle dobry, że jak wzięłam odrobinę na czubek języka, to on szybko odrętwiał.

 2. Berta 1 rok temu
  Odpowiedz

  agusiak – ten żel na ząbkowanie, którego używaliście to Dentinox, już nie trzeba go sprowadzać, bo jest normalnie dostępny w aptekach. Mi on też nieraz uratował tyłek, jak małej wychodziły ząbki.

 3. emelinne 1 rok temu
  Odpowiedz

  Nam lekarka poleciał Dentinox i jakoś dał radę:)

 4. Celina 1 rok temu
  Odpowiedz

  Dentinox to dla mnie numer jeden. Nic wcześniej się nie sprawdzało. Siostra przyniosła i już jej nie oddałam:-) Naprawdę jest rewelacyjny. Widzę, ze wszyscy są nim zachwyceni nie tylko ja, więc coś w tym jest.

 5. Sasza 12 miesięcy temu
  Odpowiedz

  Dentinox, czy Pansoral, który lepiej wybrać dla malucha?

 6. Andi 11 miesięcy temu
  Odpowiedz

  Może to pytanie jest trochę dziwne, ale czy taki żel jest też dla dorosłych (mam na myśli oczywiście rosnące zęby mądrości)?

Żel na ząbkowanie opinie i cena na 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.