Sterylizator do butelek


227 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na 4.4 / 5!

Na sterylizator zwykle decydują się rodzice, którzy muszą codziennie odkażać większą ilość butelek. Takie urządzenie oszczędza wiele czasu i pozwala na wygodne odkażenie zarówno butelek, jak i innych akcesoriów do karmienia dziecka. Lekarze zalecają, aby co najmniej do 6 miesiąca życia niemowlęcia sterylizować butelki i wszelkie inne naczynia, z którymi ma ono styczność podczas jedzenia i picia. Obecnie mamy do wyboru dwa podstawowe rodzaje sterylizatorów: elektroniczny i mikrofalowy. Czym się różnią? Który lepiej wybrać? Na te i na inne pytania udzielamy odpowiedzi w niniejszym artykule.

Jak działa sterylizator elektroniczny?

Zbiornik znajdujący się w sterylizatorze wypełnia się wodą, a do specjalnego koszyka wkłada się butelki lub inne akcesoria do odkażenia. Po włączeniu sterylizator podgrzewa wodę, dzięki czemu powstaje para o temperaturze około 100° C. Po zakończeniu procesu sterylizacji wystarczy wyłączyć urządzenie i wyjąć sterylne naczynia. Jeśli pozostawimy je w środku na kilka godzin, pozostaną wciąż sterylne. Po tym czasie producenci nie udzielają gwarancji sterylności.

Steryliatory do butelek – Ranking TOP 10

Pozycja Nazwa sterylizatora Producent Cena sterylizatora
1 Rękaw papierowo foliowy płaski do sterylizacji 200mm x 100mbAktualna Cena
2 Rękaw papierowo foliowy płaski do sterylizacji 120mm x 200mbAktualna Cena
3Nuk Sterylizator 256.254NukAktualna Cena
4Tommee Tippee Sterylizator mikrofalowy CTN i na zimną wodęTommee TippeeAktualna Cena
5Kardio Test Podgrzewacz do butelek i sterylizator KT BABY HEATERKardio TestAktualna Cena
6Chicco Podgrzewacz do butelek HomeChiccoAktualna Cena
7Bayby Elektryczny sterylizator parowy BBS 3010BaybyAktualna Cena
8 Rękaw papierowo foliowy płaski do sterylizacji 250mm x 100mbBaybyAktualna Cena
9 Rękaw papierowo foliowy płaski do sterylizacji 150mm x 200mbBaybyAktualna Cena
10Philips Sterylizator do Sterylizator mikrofalowy 558743PhilipsAktualna Cena

Pełna lista sterylizatorów do butelek… ->

Pojemność sterylizatorów elektronicznych

Sterylizatory niekiedy przeznaczone są do odkażania butelek jednej firmy
Sterylizatory niekiedy przeznaczone są do odkażania butelek jednej firmy
W zależności od modelu urządzenia, może ono pomieścić 1, 4, 6 lub 8 butelek. Jego pojemność zależy jednak również od wielkości naczyń (butelki z szeroką szyjką będą zajmować więcej miejsca niż z wąską). Niektóre modele sterylizatorów przeznaczone są do butelek tego samego producenta, dlatego przed zakupem urządzenia dobrze jest się upewnić, jakiego rodzaju butelki można w nim sterylizować.

Czas sterylizacji w sterylizatorach elektronicznych

Sterylizatory elektroniczne odkażają naczynia w czasie od 4 do 10 minut. Zależy to zwykle od wielkości urządzenia (im większe, tym dłużej trwa proces sterylizacji), jego mocy oraz technologii, jakie zostały zastosowane przy jego produkcji. Jest to krótki czas, zważywszy na fakt, że uzyskujemy w nim kilka wysterylizowanych, gotowych do użycia naczyń, poświęcając na cały proces jedynie chwilę na włożenie ich do sterylizatora, uruchomienie i wyłączenie urządzenia.

Elektroniczne sterylizatory do butelek Aktualna cena

Dodatkowe funkcje i akcesoria do sterylizatorów elektronicznych

Sterylizatory elektroniczne, jak większość dostępnych dziś urządzeń, mogą zawierać dodatkowe funkcje ułatwiające pracę. Mogą to być:

  • Suszenie,
  • Gotowanie na parze,
  • Autowyłączanie,
  • Wyświetlacz LCD,
  • Sygnał dźwiękowy,
  • Utrzymywanie sterylności przez 24 godziny.

Dodatkowe akcesoria, jakie załączane są niekiedy do sterylizatorów elektronicznych, to szczypce do wyjmowania butelek i innych sterylizowanych przedmiotów, kosz do zmywarki do wstępnego mycia, czy szczotka do czyszczenia butelek.

Jak działa sterylizator mikrofalowy?

Sterylizator mikrofalowy to pojemnik, do którego wlewa się wodę i wkłada naczynia. Tak wypełniony i szczelnie zamknięty pojemnik wstawia się do kuchenki mikrofalowej i włącza program zalecany przez producenta. Działanie mikrofali przyczynia się do parowania wody, która sterylizuje butelki lub inne akcesoria, jakie zostały włożone do pojemnika.

Sterylizatory mikrofalowe łatwo wykorzystać także podczas podróży
Sterylizatory mikrofalowe łatwo wykorzystać także podczas podróży

Pojemność sterylizatorów mikrofalowych

Sterylizatory mikrofalowe mieszczą zwykle do 4 butelek. Kupując takie urządzenie, warto dokładnie sprawdzić jego wielkość i upewnić się, że będzie ono pasowało do kuchenki mikrofalowej, którą mamy w domu. Na polskim rynku dostępne są również torebki do sterylizacji oraz butelki samosterylizujące się, które również umieszcza się w mikrofalówce. To doskonałe rozwiązanie w podróży, gdyż wystarczy poprosić na przykład w restauracji lub na stacji benzynowej o włożenie torebki czy pojemnika na kilka minut do kuchenki, aby wysterylizować butelkę.

Mikrofalowe sterylizatory do butelek Aktualna cena

Czas sterylizacji w sterylizatorach mikrofalowych

Sterylizacja w sterylizatorach mikrofalowych zajmuje zwykle mniej czasu niż w elektronicznych i trwa od 2 do 5 minut. Po zakończonym procesie odkażania wystarczy wyłączyć kuchenkę i wyjąć sterylne naczynia przy pomocy szczypców, które zwykle dołączone są w komplecie do pojemnika.

Producenci i ceny sterylizatorów

Do najpopularniejszych producentów sterylizatorów do butelek należą firmy Beurer, Nuvita, Philips, Beaba, Nuk, Nuby, Tommy Tippee, Canpol, Chicco. Ceny urządzeń elektronicznych wahają się od 70 do 400 złotych, w zależności od wielkości, mocy i zastosowanej technologii, natomiast sterylizatory mikrofalowe można nabyć w cenie od 50 do 130 złotych.

Serylizator do butelek Philips Avent SCF271 Express II
Serylizator do butelek Philips Avent SCF271 Express II

Popularne sterylizatory do butelek

Porównaj aktualne ceny

Tak szukaliście naszych porad:

  • sterylizator butelek blog
  • sterylizator do butelek opinie

Zobacz jak wybrać inne akcesoria dla dzieci w 2017:

Sterylizator do butelek opinie i cena na 2017

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.