Smoczki dla dzieci


151 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na 4.7 / 5!

Smoczek zaspokaja odruch ssania u dziecka i choć istnieją specjaliści twierdzący, że może on powodować wady zgryzu, chyba każda mama, której niemowlę ssało nadmiernie jej pierś lub swój kciuk, przyzna, że smoczek to znacznie lepsza alternatywa. Smoczki dla dzieci obecnie najczęściej mają zarówno kształt, jak i miękkość mające wspierać prawidłowy rozwój zgryzu. Jakie są rodzaje smoczków i jak wybrać odpowiedni model dla swojego dziecka? Oto kilka bardzo przydatnych informacji.

Z jakich materiałów wykonane są smoczki dla dzieci?

Im mniejsze dziecko, tym lżejsza powinna być tarczka smoczka
Im mniejsze dziecko, tym lżejsza powinna być tarczka smoczka
Smoczek składa się z tarczki (plastikowej, najczęściej kolorowej części), kółka (które służy do wyjmowania i wkładania) oraz części przeznaczonej do ssania. Ten ostatni element może być wykonany z lateksu lub silikonu. Każdy z tych materiałów ma swoje plusy i minusy w użytkowaniu:

  • Smoczki lateksowe wykonane z kauczuku mają jasnobrązowy kolor, charakterystyczny zapach i smak. Są bardziej miękkie niż smoczki silikonowe. Choć są odporne na rozciąganie, łatwo ulegają przegryzieniu i szybko się przebarwiają.
  • Smoczki silikonowe są przezroczyste, nie mają zapachu ani smaku. Są one twardsze i bardziej trwałe niż smoczki z lateksu i nie ulegają przebarwieniom.

W smoczku powinien znajdować się otwór wentylacyjny, ułatwiający ssanie i pozwalający na swobodny przepływ powietrza.

Smoczki dla dzieci – Ranking TOP 10

Pozycja Nazwa smoczka Producent Cena smoczka
1Canpol babies Smoczek kauczukowy ortodontyczny WOLNY 2 szt. 3+ M-CY (23/101)Canpol babiesAktualna Cena
2Canpol babies Smoczek GRYZAK 18+ KAUCZUK ANATOMICZNY 23/313Canpol babiesAktualna Cena
3Canpol babies Smoczek kauczukowy ortodontyczny KASZKA 2 szt. 6+ M-CY (23/104)Canpol babiesAktualna Cena
4Canpol babies Smoczek silikonowy średni balonik 3+ m-ce z 2 dziurkami (21/721)Canpol babiesAktualna Cena
5Canpol babies Smoczek GRYZAK 18+ SILIKONOWY ANATOMICZNY 22/503Canpol babiesAktualna Cena
6Canpol babies Smoczek gryzak kauczukowy symetryczny COUNTRY 18+ M-CY C (23/459)Canpol babiesAktualna Cena
7Chicco Smoczek fizjologiczny kauczukowy Physio Soft 12m+ChiccoAktualna Cena
8Lovi Smoczek silikonowy symetryczny 3-6m) dynamiczny 2 szt Folky niebieskie 3022842LoviAktualna Cena
9Canpol babies SP.Z O.O.SKA Smoczek dynamiczny LOVI NIGHT&DAY od 3 miesięcy 22/810 BOY 2 sztuki 2Canpol babiesAktualna Cena
10Lovi Smoczek silikonowy Folky od 3 miesięcy 22/842 girl 2 sztukiLoviAktualna Cena

Pełna lista smoczków dla dzieci… ->

Jakie są rozmiary smoczków?

Smoczki wybiera się dla dziecka, biorąc pod uwagę jego wiek. Najmniejsze smoczki produkowane są dla wcześniaków. Następnie, w zależności od producenta, znaleźć możemy smoczki dla dzieci w wieku 0 – 2, 0 – 3 lub 0 – 6 miesiąca życia, 3 – 6 miesiąca, 6 – 18 miesięcy oraz powyżej 18 miesiąca życia.

Jak wybrać odpowiedni smoczek?

Mimo, że rodzice kupują smoczek, wybiera go w rzeczywistości… dziecko. Jego preferencje bowiem będą decydowały o zakupie. Dotyczy to zarówno pierwszego smoczka, jak i każdego następnego, gdyż nawet najpiękniejszy smoczek nie przekona malucha, jeśli nie będzie mu odpowiadał jego kształt, materiał, a także smak i zapach. Na szczęście smoczki nie są drogie i można sobie pozwolić na kupno kilku różnych modeli, by przekonać się, który (jeśli ogóle) wybierze nasze dziecko. Jeśli okaże się, że jeden ze smoczków odpowiada niemowlęciu, warto zakupić od razu zapasowy w razie zguby.

Rodzaje smoczków dla dzieci:

Smoczki anatomiczne Aktualna cena
Smoczki ortodontyczne Aktualna cena
Smoczki uspokajające Aktualna cena
Smoczki antykolkowe Aktualna cena
Smoczki okrągłe Aktualna cena

Jak należy dbać o smoczki dla dzieci?

Smoczki dla dzieci należy wymieniać co 2 - 3 miesiące
Smoczki dla dzieci należy wymieniać co 2 – 3 miesiące
Przed pierwszym użyciem należy umyć smoczek wodą z mydłem i dobrze wypłukać. Niektórzy producenci zalecają gotowanie smoczka przez 5 minut, tak by pozbyć się wszelkich chemicznych resztek pochodzących z produkcji. Po każdym następnym użyciu wystarczy umyć smoczek w gorącej wodzie z mydłem i dokładnie spłukać. Smoczki silikonowe można myć w zmywarce na górnej kratce. Aby zapobiec rozwojowi grzybów, warto raz dziennie na kilka minut zanurzyć smoczek w roztworze octu i wody. Następnie dokładnie go spłukujemy i suszymy. Jeśli smoczek spadnie dziecku na podłogę, wystarczy opłukać go gorącą wodą. Natomiast jeśli spadnie na chodnik, lepiej umyć go z dodatkiem mydła. Na takie okazje również warto mieć przy sobie zapasowy smoczek.

Kiedy trzeba wymienić smoczek na nowy?

Smoczek wymieniamy na nowy co 2 – 3 miesiące, a także wtedy, gdy zauważymy na nim jakiekolwiek pęknięcia. W tak powstałych szczelinach mogą gromadzić się bakterie chorobotwórcze. Warto także obejrzeć smoczek przed podaniem go dziecku. Wszelkie dziurki czy inne uszkodzenia mogą stwarzać zagrożenie udławienia się.

Co jeszcze warto wiedzieć?

  • Oprzyj się pokusie zawiązywania smoczka na wstążeczce. Do przymocowania go używaj specjalnych, plastikowych łańcuszków.
  • Nie smaruj niczym smoczka, dotyczy to zwłaszcza słodkich produktów, gdyż są przyczyną próchnicy. Trzeba też pamiętać, że miód jest niebezpieczny dla dzieci poniżej 1 roku życia, ponieważ może być przyczyną botulizmu – potencjalnie śmiertelnego zatrucia pokarmowego.

Producenci i ceny smoczków dla dzieci

Najbardziej popularni obecnie producenci smoczków dla dzieci to Lovi, BabyOno, Canpol babies, Mam, Tommee Tippee, Chicco, Avent oraz Nuk. Ceny smoczków wahają się w granicach od 5 do 35 złotych.

Canpol babies 6-18m Smoczek uspokajający silikonowy anatomiczny fruits
Canpol babies 6-18m Smoczek uspokajający silikonowy anatomiczny fruits

Smoczki dla dzieci

Porównaj aktualne ceny

Tak szukaliście naszych porad:

  • smoczek dla niemowlaka jaki
  • smoczek ortodontyczny dla noworodka

Zobacz jak wybrać inne akcesoria dla dzieci w 2017:

Smoczki dla dzieci opinie i cena na 2017

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.