Karmienie piersią – porady dla świeżo upieczonych mam


591 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na 4.6 / 5!

Karmienie piersią może być wyzwaniem. W przeszłości, gdzie pod jednym dachem żyło kilka pokoleń, w razie potrzeby zawsze znalazła się mama, ciocia czy babcia, które służyły pomocą młodej mamie. Obecnie, kiedy dorosłe dzieci często wyprowadzają się do innej miejscowości, zdane są same na siebie, a w najlepszym przypadku trafią na położną, która nauczy prawidłowo przystawiać dziecko do piersi, a kiedy trzeba, pocieszy. Oto kilka porad, które – taką mamy nadzieję – okażą się pomocne dla świeżo upieczonych mam.

Od razu proś o pomoc

Informacje, jakie można znaleźć na temat karmienia w książkach czy Internecie, często nie są wyczerpujące, a ponadto czym innym jest teoria, a czym innym praktyka. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub nie wiesz, jak zabrać się za karmienie tuż po porodzie, od razu poproś o pomoc. Może poprosić o nią położną, lekarza czy konsultantkę laktacyjną. Personel jest w szpitalu również po to, by pacjentka opuszczała szpital z umiejętnością karmienia swojego dziecka.

Jak zacząć karmić piersią?

Popularny rożek może ułatwić trzymanie dziecka podczas karmienia piersią
Popularny rożek może ułatwić trzymanie dziecka podczas karmienia piersią
Zacznij od tego, by wygodnie usiąść. Jeśli trzeba, podeprzyj się poduszkami. Następnie przysuń dziecko do siebie (nie: siebie do dziecka). Podtrzymaj główkę dziecka jedną ręką, a drugą ręką podtrzymuj pierś. Podaj dziecku brodawkę do ust i poruszaj nią, by zachęcić dziecko do ssania. Maleństwo powinno objąć ustami dużą część ciemnej otoczki, a jego język powinien znajdować się pod sutkiem.

Pozwól dziecku ustalić swoje tempo

Przez pierwszych kilka tygodni większość noworodków karmionych piersią domaga się jedzenia co dwie – trzy godziny w ciągu całej doby. Pierwsze oznaki głodu to wiercenie się, niepokój, składanie ust do ssania. Podczas karmienia pozwól dziecku opróżnić całą pierś, do momentu gdy stanie się miękka, co trwa około 15 – 20 minut. Jednak nie należy sztywno trzymać się podanego czasu, ponieważ każde dziecko ustala samo zarówno tempo ssania, jak i czas w którym opróżnia pierś. Po opróżnieniu jej podaj dziecku drugą pierś. Jeżeli osesek podczas pierwszych kilku tygodni życia chce pić tylko z jednej piersi, pamiętaj, aby opróżniać także drugą pierś. Wybierz odpowiedni dla siebie laktator.

Poczekaj ze smoczkiem

Niektóre niemowlęta mają silny odruch ssania i najchętniej ssałyby przez cały czas czuwania. Możesz spróbować podać mu smoczek, ale nie rób tego od razu, jeśli nie musisz. Jeśli zrobisz to zbyt wcześnie, możesz zakłócić karmienie piersią, ponieważ ssanie piersi wymusza inny ruch niż ssanie smoczka. Pediatrzy zalecają podanie dziecku smoczka w momencie, gdy karmienie piersią jest już dobrze wyregulowane, około 3 – 4 tygodnia od dnia narodzin.

Wskaźniki sukcesu

Jeżeli dziecko jest odpowiednio przystawiane do piersi, będziesz czuła delikatne ciągnięcie piersi (nie: kąsanie czy szczypanie). Przed karmieniem pierś powinna być pełna, a nawet ciężka, a po nim – miękka i pusta. Sprawdzaj, czy dziecko przybiera na wadze w sposób ciągły. W ciągu dnia powinno ono zmoczyć co najmniej 6 pieluszek, a jego stolec powinien być żółty, ziarnisty i luźny. Pomiędzy poszczególnymi karmieniami dziecko powinno być zadowolone.

Zadbaj o swoje sutki

Po każdym karmieniu mleko może w sposób naturalny wyschnąć na sutkach, ponieważ ma właściwości łagodzące. Jeśli mleko wypływa z piersi pomiędzy karmieniami, noś wkładki laktacyjne i często je zmieniaj. Podczas kąpieli unikaj stosowania dużych ilości mydła czy żelu i dokładnie spłukuj piersi po ich zastosowaniu. Jeśli sutki są popękane lub suche, posmaruj je oczyszczoną lanoliną, na przykład maścią Linomag. Łagodzi i nawilża skórę, a dziecko może bezpiecznie ssać pierś, ponieważ jest dla niego nieszkodliwa.

Żyj zdrowo

Dieta matki karmiącej jest tak samo ważna jak dieta kobiety w ciąży. Dlatego, mimo zmęczenia i nowych obowiązków, warto zadbać o zdrowy styl życia. Jeżeli w twojej diecie będzie brakowało potrzebnych dziecku składników, będą one pobierane z twojego organizmu. Co robić, by zachować dobrą kondycję?

 • Stosuj zdrową, zbilansowaną dietę. Nie powinno w niej zabraknąć owoców, warzyw i produktów zbożowych.
  Odpowiednia dieta matki karmiącej pozwoli na dostarczenie ważnych składników odżywczych dziecku bez obciążania organizmu matki
  Odpowiednia dieta matki karmiącej pozwoli na dostarczenie ważnych składników odżywczych dziecku bez obciążania organizmu matki
 • Pij dużo płynów. Woda, soki i herbatki powinny na stałe zagościć w twojej diecie. Jeśli lubisz kawę, sprawdź, jak działa na twoje dziecko i czy nie zakłóca jego snu. Mała ilość kofeiny nie powinna mu zaszkodzić. Jeżeli wypijesz alkohol, nie powinnaś karmić przez co najmniej 2 godziny.
 • Jak najwięcej odpoczywaj. Jeśli to możliwe, śpij wtedy, gdy śpi twoje dziecko.
 • Nie pal papierosów. Palenie w okresie karmienia piersią naraża dziecko na kontakt z nikotyną, która może zakłócać jego sen. Bierne palenie zwiększa również ryzyko wystąpienia nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS).
 • Jeśli nie musisz, nie zażywaj lekarstw. Zawsze konsultuj ich przyjmowanie z lekarzem.

Daj sobie (i dziecku) czas

Jeśli karmienie piersią okazało się trudniejsze niż sądziłaś, nie zniechęcaj się. Przystawianie dziecka do piersi co kilka godzin może być męczące, dlatego powolny start jest jak najbardziej normalny. Pocieszeniem dla ciebie niech będzie fakt, że z każdym dniem zarówno pory karmienia, jak i produkcja pokarmu będą się stabilizować, a dziecko dzięki twoim staraniom otrzyma najlepszy pokarm z możliwych.

Tak szukaliście naszych porad:

 • akcesoria dla swiezych mam

Zobacz jak wybrać inne akcesoria dla dzieci w 2018:

3 komentarze
 1. miami 1 rok temu
  Odpowiedz

  Jeszcze fajnie byłoby takich 10 zasad co do diety kobiety karmiącej. Tyle jest zewsząd różnych głosów, że już nie wiadomo, kogo słuchać, a każdy (każda raczej) mówi co innego.

 2. Wuszka 10 miesięcy temu
  Odpowiedz

  Właśnie, nie wiadomo już, co jeść. Mam dwie koleżanki, które właściwie żyją o kaszy i indyku i nie wiem – czy mnie to też czeka? Jestem w dziewiątym miesiącu ciąży i w sumie, to nie wiem, czy po porodzie mam wszystko jesć, czy od razu uważać? Dodam, że nasza położna twierdzi, żeby tylko mleka unikac…

 3. kazobi_12 4 miesiące temu
  Odpowiedz

  Karmienie piersią czasem wychodzi zupełnie inaczej w teorii, a inaczej w praktyce – tak mówi przynajmniej moja położna, Jak się nie ma pod ręką zaufanej i doświadczonej mamy, to najlepiej znaleźć właśnie dobrą położną. Ja taką mam i już wiem, że w razie czego będzie u mnie po porodzie nawet codziennie, jeśli będzie trzeba.

Karmienie piersią – porady dla świeżo upieczonych mam opinie i cena na 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.