Pierwsze objawy i oznaki ciąży


756 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na 4.6 / 5!

Pierwsze objawy i oznaki ciąży
Pierwsze objawy i oznaki ciąży
Pierwsze objawy i oznaki ciąży można zupełnie przegapić. Dolegliwości z nimi związane są podobne do wielu innych przypadłości. Czasem także miewamy gorsze dni, kiedy nie czujemy się zbyt dobrze, więc łatwo pomylić wczesne objawy ciąży po prostu z przemęczeniem albo pierwszą fazą grypy. Nie ma się co martwić, gdyż większość kobiet nie zauważa tych symptomów i na początku zupełnie nie zdaje sobie sprawy z tego, że nosi w sobie zalążek dziecka. Jest też grupa kobiet, które mają kłopoty z zajściem w ciąże, więc jakiekolwiek objawy wręcz nadinterpretują. Po czym okazuje się, że było to jedynie zwykłe przeziębienie. Potwierdzenie ciąży odbywa się zazwyczaj po zrobieniu odpowiedniego testu (dostępnego w aptece lub tutaj… ->) lub na wizycie u lekarza. Jednak są pewne symptomy, po których same zorientujemy się, że właśnie oczekujemy narodzin naszego dziecka.

Pierwsze objawy i wczesne oznaki ciąży

Praktycznie od momentu zapłodnienia, czyli połączenia komórki jajowej z plemnikiem, w naszym ciele zaczynają zachodzić pierwsze zmiany. Zarówno te psychiczne, jak i te nieco mniej widoczne na początku – fizyczne. Tuż po zapłodnieniu uruchomione zostają właściwie od razu, hormony ciążowe. To właśnie one dostarczą nam wszelkich wątpliwie przyjemnych atrakcji. Ich głównym zadaniem jest podtrzymanie ciąży i przygotowanie kobiety do porodu, jednak ich skutki uboczne nie są niezauważalne. Zmiany nastrojów, mdłości, zgaga czy zaparcia, to tylko niektóre z przyjemności, jakie nas czekają. Część z tych symptomów będzie towarzyszyło nam praktycznie od pierwszych tygodni ciąży, inne z kolei pojawią się dopiero później. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kobiety różnią się od siebie, i nie każda będzie miała czy jednakowo odczuwała wszystkie objawy ciąży.

Pierwsze objawy i oznaki ciąży – pierwsze dni

 • Brak miesiączki – pierwszy i oczywisty objaw zajścia w ciążę. Brak okresu to najczęstszy sygnał dla nas, że trzeba wykonać test ciążowy. Zazwyczaj wtedy zaczynamy myśleć o tym, czy czasem nie spodziewamy się dziecka. Jednak zatrzymanie miesiączki może mieć zupełnie inne podłoże (np. stres, przyjmowanie niektórych leków albo podczas wyjazdów i przy zmianie klimatu). Część kobiet może także mieć plamienie implantacyjne, które mylnie jest brane za okres. W momencie zagnieżdżenia się zapłodnionej komórki, może dojść do niewielkiego krwawienia. Zarodek zaczepiając się w macicy, może niekiedy uszkodzić ścianę jakiegoś naczynia krwionośnego i stąd na majtkach pojawia się krew. Nie jest to duża ilość krwi, ale u kobiet o raczej skąpym okresie, może być wzięta za comiesięczną przypadłość.
 • Tkliwe piersi – kolejny występujący u większości kobiet objaw ciąży. Ze względu na zmianę poziomu hormonów w naszym organizmie, piersi robią się wrażliwe na dotyk oraz czasem nieco obrzęknięte. Mogą nas boleć, przy najmniejszym muśnięciu. Niektóre kobiety obserwują u siebie podobne objawy także, przed każdą miesiączką. Na powierzchni biustu zaczynają prześwitywać nasze naczynia krwionośne i same piersi robią się bardziej twarde. Ich rozmiar na pewno z czasem się powiększy, a otoczka wokół brodawek zdecydowanie ściemnieje.
 • Senność, znużenie – to także częsty objaw ciąży. Nawet jeśli nigdy nie spałyśmy w ciągu dnia, to teraz możemy kłaść się na krótkie drzemki. Wieczorem jedyne o czym marzymy, to łóżko i ciągle czujemy się trochę znużone. Za to wszystko odpowiedzialne są także hormony ciążowe.
 • Zapraszamy do obejrzenia filmu przedstawiającego najczęstsze objawy i oznaki ciąży:

  Pierwsze objawy i oznaki ciąży w początkowych tygodniach

 • Zmiany nastroju – również powszechnie występujące u ciężarnych. Na początku może zdecydowanie dominować nastrój depresyjny. Możemy nagle stać się wybuchowe i płaczliwe. Czujemy się często zmęczone i apatyczne. To także wina szalejących hormonów.
 • Wrażliwość na zapachy – jeden z bardziej znanych objawów ciąży, który dopada większość kobiet. Nagle zmysł węchu robi się przewrażliwiony, nasze ulubione perfumy czy potrawy, stają się nie do zniesienia. Niektóre kobiety odstawiają kawę, nie mogą czyścić podłogi znanym im od lat preparatem, czy nie są w stanie usmażyć kurczaka, którego zapach doprowadza je do odruchu wymiotnego. Trzeba jednak pamiętać, że czasem wyostrzony węch jest objawem jakieś infekcji czy nawet zatrucia pokarmowego.
 • Poranne nudności – to chyba najczęściej pokazywane w filmach symptomy ciąży. Co ciekawe nie występują u wszystkich kobiet. Z kolei u części mdłości nie odpuszczają nawet po 13 – 14 tygodniu ciąży. Jeśli nudności są zbyt uciążliwe i kończą się wymiotami, zazwyczaj lekarz przepisuje na to leki, by nie męczyć przyszłej matki. Zwykle towarzyszy im również brak apetytu. Mdłości i wymioty mogą być także objawem zatruć pokarmowych, czy grypy żołądkowej.
 • Dodatkowe objawy i oznaki ciąży

  Pierwsze objawy i oznaki ciąży można pomylić z objawami zbliżającej się miesiączki
  Pierwsze objawy i oznaki ciąży można pomylić z objawami zbliżającej się miesiączki
 • Wzrost ciepłoty ciała – w początkowej fazie temperatura naszego ciała może zwiększyć się od 6 do 10 kresek na termometrze. Jednak równie dobrze będzie symptomem rozwijającej się w nas infekcji chorobowej.
 • Wydzielina z pochwy – która może towarzyszyć nam przez cały okres ciąży. Jeśli tylko jest koloru białego, wówczas jest to oznaką grubiejącej ściany pochwy, która przygotowuje się na przyjście na świat naszego dziecka. Kiedy ma dziwny zapach i kolor, trzeba udać się do lekarza, bo może być to związane z jakąś infekcją dróg rodnych.
 • Przebarwienia na skórze – u niektórych kobiet pojawiają się już w pierwszych tygodniach po zapłodnieniu. Mogą występować na twarzy w postaci małych plamek, ale także jako ciemniejące brodawki na piersiach, czy ciemna linia biegnąca środkiem, w dół brzucha do spojenia łonowego.
 • Częste wizyty w toalecie – po około 6 – 8 tygodniach od zapłodnienia można zaobserwować częstsze parcie na pęcherz. Jest to spowodowane, jak praktycznie każdy objaw, wzrostem poziomu hormonów w naszym organizmie. Jednak częste oddawanie moczu towarzyszy także różnym infekcjom, cukrzycy oraz zwiększa się podczas przyjmowania moczopędnych leków.
 • Zawroty głowy i omdlenia – towarzyszą nam ze względu na rozszerzając się naczynia krwionośne, które przygotowują się do przepompowywania większej ilości krwi. Ciśnienie oraz poziom cukru może zrobić się także nieco niższy, co jest częstym powodem omdleń i zawrotów głowy.
 • Dolegliwości ze strony układu pokarmowego – są czasem objawami ciąży, ale mogą być wynikiem także niewłaściwej diety. Jednak część ciężarnych obserwuje u siebie wzdęcia oraz zaparcia, które są wywołane zwiększającym się poziomem progesteronu.
 • Bóle – głowy, w dole podbrzusza czy pleców. Część ciężarnych w pierwszej fazie, skarży się na częste bóle głowy, inne z kolei bolą ciągle plecy w dolnym odcinku. Jeszcze inne mówią o ciągnięciu w dole brzucha, co jest związane z rozciąganiem się więzadeł w macicy.

Pierwsze objawy i oznaki ciąży – co dalej?

Wszystkie te objawy, oznaki i symptomy ciąży mogą wystąpić u kobiet ciężarnych, w początkowym etapie ciąży. Wiele z nich pojawia się także w ciągu normalnego cyklu menstruacyjnego. Część z tych dolegliwości może wystąpić także bez związku z jakąkolwiek ciążą. Jedynym sposobem, aby przekonać się o stanie ciąży jest wizyta u lekarza, który może potwierdzić fakt, czy spodziewamy się dziecka. Nawet domowe testy, kupione w aptece, nie są w 100% wiarygodne. Jeśli jednak zauważyłaś u siebie większość lub nawet tylko dwa, z powyżej wymienionych objawów, to najprawdopodobniej zostaniesz mamą :)

Test ciążowy pink express strumieniowy
Test ciążowy pink express strumieniowy

Testy ciążowe

Porównaj aktualne ceny

Tak szukaliście naszych porad:

 • objawy ciazy
 • wczesne objawy ciazy
 • jakie sa oznaki ciazy
 • oznaki ciazy
 • pierwsze pewneo oznaki ciazy
 • objawy ciazy wczesne
 • objawy ciąży 2017
 • bol podbrzucha i piersi czy to oznaka ciazy
 • najczestrze objawy ciazy fizyczne i psychiczne
 • mówienia oznaką ciazy

Zobacz jak wybrać inne akcesoria dla dzieci w 2018:

1 opinia
 1. FilomonaSzpaczkowska 2 lata temu
  Odpowiedz

  Te pierwsze objawy ciąży to u mnie nie wystąpiły po tygodniu czy dwóch od zapłodnienia, tylko trochę później. Z tego co pamięta to strasznie śpiąca byłam i brzuch mnie bolał jak przed miesiączką. Potem doszły mdłości i inne atrakcje ;)

Pierwsze objawy i oznaki ciąży opinie i cena na 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.