Plusy i minusy noszenia dziecka w chuście


365 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na 4.6 / 5!

Od kilku lat można zauważyć na polskich ulicach rodziców spacerujących z dzieckiem noszonym na plecach lub brzuchu, owiniętych specjalną chustą. Taki sposób noszenia ma zarówno swoich propagatorów, jak i przeciwników. Trudno się też dziwić, większość z nas przyzwyczajonych jest do wożenia niemowląt w wózku. Często też przecież słyszy się rady sugerujące, że dzieci nie powinno uczyć się tego, że są wciąż noszone na rękach. Z drugiej strony, istnieje wiele powodów do tego, by uznać noszenie w chustach za przejaw troski i dbałość o zapewnienie dziecku bliskości. Jakie więc plusy i minusy chusty do noszenia dzieci?

Plus: noszenie w chuście zaspokaja potrzebę bliskości

Dziecko przytulone do swojego opiekuna czuje się bezpieczne i spokojne. Dodatkowo, kołysanie, jakie towarzyszy mu podczas jego/jej chodzenia i poruszania się zapewnia mu przyjemne doznania podobne do tych, jakie miało w łonie matki. Dzięki temu dziecko mniej płacze i rzadziej dopomina się brania na ręce poza okresem przebywania w chuście.

Noszenie dziecka w chuście zaspokaja jego potrzebę bliskości
Noszenie dziecka w chuście zaspokaja jego potrzebę bliskości

Plus: noszenie w chuście pozwala na szybkie reagowanie na potrzeby dziecka

Dziecko sygnalizuje swoje potrzeby płaczem, ale także wierceniem się czy postękiwaniem. Takie drobne przejawy dyskomfortu można natychmiast zauważyć, kiedy ma się dziecko tuż przy sobie, a szybka reakcja zapobiegnie wybuchowi płaczu.

Plus: noszenie w chuście przynosi ulgę w chorobie czy podczas ząbkowania

Bliskość rodzica, jego głos i ciepło skóry są kojące dla niemowlęcia. Taki kontakt jest szczególnie ważny wtedy, gdy maleństwu coś dolega: ząbkuje, jest przeziębione lub ma kolkę. Zarówno sama pozycja, jak i obecność rodzica i kołysanie towarzyszące jego ruchom, uspokajają dziecko i przynoszą mu ulgę.

Plus: Chusta do noszenia dzieci pozostawia rodzicowi wolne ręce

Kiedy dziecko jest ułożone bezpiecznie w chuście, rodzic ma zupełnie wolne ręce i nie musi go podtrzymywać. Dzięki temu może wykonywać czynności, które bez pomocy chusty byłyby znacznie utrudnione, a niekiedy nawet niemożliwe. Zapewniając dziecku uczucie bliskości, jednocześnie może na przykład zajmować się starszym dzieckiem lub przyrządzić posiłek. Dodatkowo, wyjście do sklepu czy na spacer, gdzie trudno byłoby wjechać wózkiem, z chustą jest zupełnie proste.

Minus: zakładanie chusty do noszenia dzieci jest skomplikowane i zajmuje dużo czasu

Umiejętność zakładania chusty wymaga zarówno wprawy, jak i wielu prób, które dadzą nam pewność, który sposób wiązania jest dla nas najwygodniejszy. Ponadto, jeśli dziecko płacze i wierci się, trudno o spokojne zawiązanie go w chuście.

Minus: Chusty do noszenia dzieci to obciążenie dla kręgosłupa rodzica

Choć propagatorzy noszenia dzieci w chustach zapewniają, że taki sposób noszenia dziecka jest zdrowy dla rodzica i ciężar dziecka rozkłada się równomiernie na jego ciele, to jednak nie sposób nie zauważyć, że w te sposób kręgosłup dorosłego jest cały czas obciążony. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, kiedy wychodzi się na spacer i robi po drodze zakupy. Wychodząc na spacer z wózkiem nie tylko nie musimy dźwigać dziecka, ale także zakupów, które można zwykle wrzucić w koszyk znajdujący się pod wózkiem.

Minus: trudności latem i zimą

Noszenie dziecka w chuście latem, gdy jest gorąco, wiąże się z tym, że zarówno rodzic, jaki dziecko, będą się bardziej pocić. Choć większość modeli chust wykonanych jest z bardzo przewiewnych, naturalnych materiałów (takich jak len), to jednak bliskość i warstwy materiału zawsze będą dodatkowo ogrzewać. Z kolei zimą, gdy oboje, rodzic i dziecko, ubrani są w grube kurtki, trudno jest odpowiednio zawiązać chustę.

Minus: zawiązywanie chusty poza domem może być utrudnione

Chusta pozwala rodzicowi na zabieranie dziecka w miejsca niedostępne dla wózków
Chusta pozwala rodzicowi na zabieranie dziecka w miejsca niedostępne dla wózków
Chusty do noszenia dzieci mają długość 2,5 m (krótkie) lub 5 m (długie). Łatwo sobie wyobrazić trudności, jakie można napotkać podczas próby jej założenia na przykład w sklepie czy na parkingu. W takich miejscach wręcz nie zaleca się ich wiązania, gdyż staną się siedliskiem brudu.

Minus: kontrowersje wokół pozycji dziecka

Propagatorzy „chustonoszenia” zapewniają, że dziecko podczas noszenia w chuście przyjmuje prawidłową pozycję ciała, która jest korzystna zarówno dla jego kręgosłupa, jak i bioderek. Z kolei przeciwnicy utrzymują, że pozycja ta może stać się przyczyną wad postawy w przyszłości.

Kupić czy nie kupić?

Jak w przypadku wielu akcesoriów dziecięcych, tak i tutaj, najlepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie złotego środka. Co dla jednych rodziców może być uciążliwe, innym może ułatwić życie. Co dla jednego dziecka może być karą, dla drugiego będzie nagrodą. Jakąkolwiek opcję wybierzemy, z całą pewnością warto spróbować ponosić dziecko w chuście, choćby na próbę, i samemu ocenić, czy jest to sposób noszenia, który i nam, i dziecku odpowiada.

Chusta do noszenia dzieci LennyLamb Burgundia
Chusta do noszenia dzieci LennyLamb Burgundia

Chusty do noszenia dzieci

Porównaj aktualne ceny

Tak szukaliście naszych porad:

 • noszenie dziecka w chuscie minusy

Zobacz jak wybrać inne akcesoria dla dzieci w 2018:

3 komentarze
 1. alikus 10 miesięcy temu
  Odpowiedz

  Ze swojego doświadczenia mogę powiedzieć, że lepsze są chusty tkane niż elastyczne, choć mogłoby się wydawać inaczej. Mniej grzeją i lepiej dziecko się w nich trzyma. To takie moje odczucie, chyba że innym lepiej pasuje elastyczna;)

 2. Monika 9 miesięcy temu
  Odpowiedz

  Ja też jak alikus, jestem zdania że chusta tkana jest zdecydowanie lepsza niż elastyczna :) ALE chustę elastyczną wiąże się na sobie bez dziecka, a później w gotowe wiązanie wkłada się dziecko i naciąga się na nie kolejne warstwy materiału co uratowało mi tyłek nie raz, nie dwa, przy napadach płaczu kiedy zawiązanie syna w chuście tkanej było wręcz niemożliwe ;) (a po zawiązaniu już tylko rundka po mieszkaniu i odlot w krainę snów ;)) każdy musi znaleźć co mu bardziej pasuje. I wcale nie trzeba od razu kupować każdego rodzaju chusty po kolei, są też opcje wypożyczania jeśli ktoś nie jest do końca przekonany a chciałby spróbować. Trzeba tylko mieć na uwadze fakt, że wiązanie chusty to masa prób i błędów, ale jeśli na prawdę się chce to da radę ;) grunt to się nie bać i pozbyć się obaw i uprzedzeń :)

 3. Eliza 8 miesięcy temu
  Odpowiedz

  Przede mną poród. Moja dzieciata siostra już mi powoli wybiera chustę (!) i śmieje się ze wszystkich „przeciw”. No i jak na nią patrzę, to widzę, że rzeczywiście się to sprawdza. Mały jak tylko jest zawijany w chustę, zaczyna się uspokajać:P

Plusy i minusy noszenia dziecka w chuście opinie i cena na 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.