Nebulizator dla dzieci


2475 rodziców wybrało z nami nebulizatory dla swoich dzieci, oceniając nasz artykuł na 4.8 / 5!

Nebulizator dla dzieci Blue Puppy
Nebulizator dla dzieci Blue Puppy
Inhalacje stosowane są od dawna w leczeniu chorób dróg oddechowych. Obecnie dostępne są aparaty do inhalacji, które umożliwiają podawanie określonych leków bezpośrednio do miejsc zmienionych chorobowo. Dzięki temu terapia może przynieść szybsze rezultaty i nie wywołuje działań niepożądanych charakterystycznych dla preparatów podawanych doustnie. Nebulizator dla dzieci to urządzenie, które pozwala na szybkie i skuteczne dotarcie leku do odpowiednich miejsc dróg oddechowych przy wykorzystaniu małych dawek preparatu. Jest to również dobre rozwiązanie w przypadku niemowląt i dzieci, którym nie można podawać leków ogólnoustrojowych. Jak wybrać najlepszy nebulizator?

Czym jest inhalacja?

Inhalacja (nebulizacja) polega na dostarczaniu substancji do dróg oddechowych w postaci pary. Do inhalacji można stosować wody mineralne, roztwory leków, sól fizjologiczną lub aerozole leków. Terapia taka działa zwykle rozkurczająco na oskrzela i ułatwia odkrztuszanie wydzieliny. W takiej formie podaje się również leki przeciwzapalne czy antybiotyki. Bardzo popularna jest inhalacje z soli fizjologicznej. Pamiętajmy jednak aby przed rozpoczęciem nebulizacji czy inhalacji skonsultować się z lekarzem!

Rodzaje inhalatorów

Obecnie na rynku polskim znaleźć można 4 rodzaje inhalatorów: ciśnieniowy, proszkowy, pneumatyczny i ultradźwiękowy. Przyjęło się zwyczajowo stosować zamiennie nazwy „inhalator” i „nebulizator” (tak też czynimy w niniejszym artykule), jednak ich sposób działania jest nieco inny. Inhalatory ciśnieniowy i proszkowy to niewielkie urządzenia zawierające lek, a naciśnięcie odpowiedniego przycisku powoduje jego uwalnianie . W tym samym czasie pacjent bierze wdech, dzięki czemu preparat dostaje się do dróg oddechowych. Inhalatory pneumatyczny i ultradźwiękowy to tak zwane nebulizatory. To większe i bardziej zaawansowane technologicznie urządzenia. Ich rola polega na zamianie płynnej postaci leku w lotną. Dzięki temu powstaje mgiełka zawierająca mikroskopijne kropelki leku, która może docierać nawet do peryferyjnych części dróg oddechowych. W zależności od rodzaju, mgiełka taka wytwarzana jest przy użyciu ultradźwięków lub sprężonego powietrza, tlenu lub innego neutralnego gazu medycznego. Moment wdechu pacjenta nie ma tu znaczenia, gdyż lek jest podawany przez maskę podczas normalnego oddychania.

Nebulizatory – Ranking TOP 10

Nebulizator ultradźwiękowy

Nebulizator ultradźwiękowy Microlife NEB300
Nebulizator ultradźwiękowy Microlife NEB300
Nebulizatory ultradźwiękowe tworzą lek w postaci aerozolu dzięki wykorzystaniu energii ultradźwięków o częstotliwości drgań na poziomie 1 – 2 MHz. Stosuje się je gównie w celu nawilżania dróg oddechowych, na przykład solą fizjologiczną lub solankami, a także do podawania leków zmniejszających lepkość śluzu tworzącego się w drogach oddechowych. Terapii przy użyciu nebulizatorów dźwiękowych nie można stosować u dzieci poniżej 12 miesiąca życia.

Nebulizator pneumatyczny

Nebulizatory pneumatyczne umożliwiają podawanie precyzyjnych dawek leku. Takie urządzenie składa się ze sprężarki pneumatycznej (na baterie lub zasilanej z sieci) oraz przewodu nebulizatora. W przewodzie następuje rozpraszanie leku. Inhalatory te obniżają temperaturę aerozolu, co może wpływać niekorzystnie na drogi oddechowe, dlatego warto zaopatrzyć się w urządzenie z termostatem lub zakupić przystawkę termalną. Porównanie kilku nebulizatorów znajdziemy w filmie zaprezentowanym poniżej:

W jakich chorobach nebulizacja może być pomocna?

Nebulizator dla dzieci Philips
Nebulizator dla dzieci Philips
Inhalacje to doskonała terapia pomocnicza, którą stosuje się w takich schorzeniach jak mukowiscydoza, astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie oskrzeli, przewlekła obturacyjna choroba płuc, zapalenie płuc, rozedma czy nadciśnienie tętnicze płuc. To również niezastąpiona forma leczenia w przeziębieniach, zapaleniu zatok i chorobach alergicznych.

Leki do inhalacji

Do inhalacji stosuje się sól fizjologiczną lub solankę, ale także leki w postaci specjalnych roztworów, na przykład Mucosolvan, Pulmicort, Flixotide, Berodual czy Budezonid. Warto pamiętać, że w przeciwieństwie do inhalacji parą wodną, w inhalacjach tego typu nie stosuje się olejków aromatycznych.

Jaki nebulizator dla dzieci wybrać i kupić?

W podjęciu decyzji o zakupie nebulizatora dla dzieci warto wziąć pod uwagę opinie lekarza prowadzącego co do tego, gdzie kupić i jaki wybrać rodzaj urządzenia. Dobry nebulizator powinien przede wszystkim być dostosowany do rodzaju leku, jaki będzie podawany, jednak nie bez znaczenia są również następujące kwestie:

 • Cena nebulizatora,
 • Nebulizator dla dzieci Omron
  Nebulizator dla dzieci Omron
 • Łatwość obsługi (zwłaszcza, jeśli będzie go obsługiwało dziecko),
 • Gwarancja i serwis,
 • Opinie użytkowników i testy, jeśli są dostępne.

Producenci i ceny nebulizatorów/inhalatorów dla dzieci

Do najpopularniejszych obecnie producentów inhalatorów należą Microlife, Philips, Medel, Omron, Beurer. Tani nebulizator kupimy już za 100 złotych, natomiast najdroższe osiągają cenę nawet 1000 złotych.

Nebulizator dla dzieci Medel Aktualna cena
Nebulizator dla dzieci Omron Aktualna cena
Nebulizator dla dzieci Philips Aktualna cena
Nebulizator dla dzieci Soho Aktualna cena

Tak szukaliście naszych porad:

 • nebulizator jaki kupić
 • nebulizator dla dzieci
 • inhalator dla dzieci
 • inhalator only for baby opinie
 • nebulizator microlife opinie ultradźwiękowy
 • nebulizatory do inhalacji jakie ceny w elblagu w aptekach
 • nebulizator dla dzieci cena
 • ceny nebulizatorow niebieska apteka krosno
 • jaki nebulizator
 • nebulizator

Zobacz jak wybrać inne akcesoria dla dzieci w 2018:

5 komentarzy
 1. Rossoneri 1 rok temu
  Odpowiedz

  Kiedyś na inhalacje z dzieciakiem trzeba było chodzić do ośrodka zdrowia. A teraz proszę kupujesz nebulizator w aptece czy na allegro i mnóstwo czasu i nerwów zaoszczędzone.

 2. ilia 1 rok temu
  Odpowiedz

  Skąd jest taka różnica: cena 100 zł a 1000 zł to jednak przepaść. Co moze mieć taki nebulizator, że jest aż 10 razy droższy od najtańszego? :P

 3. emma234 11 miesięcy temu
  Odpowiedz

  Zastanawiałam się długo, czy warto kupić nebulizator, ale w końcu się zdecydowałam i jest naprawdę pomocny. Dziecko już wyrosło ze swojej alergii, ale jak ktoś ma w domu katar, to jest niezastąpiony! No i o niebo bezpieczniejszy niż robienie inhalacji nad miską z gorącą wodą.

 4. radosława 11 miesięcy temu
  Odpowiedz

  Czy nebulizator dla dorosłych można stosować u dzieci, czy to musi być specjalny?

 5. Tiwia 9 miesięcy temu
  Odpowiedz

  Często spotykam opinie, że trudno, że ciężko zachęcić dziecko, żeby wysiedziało odpowiednią ilość czasu przy nebulizatorze. Ja mam na to taki sposób: bardzo rzadko pozwalam oglądać TV, w znaczeniu bajki. Wyjątek robię właśnie na czas inhalacji. Działa ;)

Nebulizator dla dzieci opinie i cena na 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.