Monitor oddechu


804 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na 4.5 / 5!

Monitory oddechu (ruchu) mogą być niezbędnym elementem wyposażenia służącego zapewnieniu bezpieczeństwa naszego dziecka. Mogą jednak również stać się zbędnym urządzeniem, o którego istnieniu w domu zapomnimy i które w rezultacie nie spełni swojej roli, a nas narazi na zbędny wydatek. Aby uniknąć takiej sytuacji, warto rozważyć wszystkie czynniki przemawiające za kupnem monitora oddechu, by podjąć właściwą decyzję co do jego zakupu i w pełni wykorzystać jego działanie.

Komu przyda się monitor oddechu?

Monitor oddechu może być również przydatny w przypadku zdrowych dzieci
Monitor oddechu może być również przydatny w przypadku zdrowych dzieci
Monitory oddechu powstały z myślą o dzieciach, u których mogą wystąpić problemy z oddychaniem spowodowane konkretną chorobą. Zatrzymanie oddechu, jeśli odpowiednio szybko nie zostanie podjęta akcja ratownicza, może bowiem prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie dziecka, a nawet do jego śmierci. Jednak wielu rodziców obawia się również o swoje zdrowe dzieci ze względu na ryzyko wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej (SIDS, ang. Sudden Infant Death Syndrome). Przyczyny tego zjawiska jak dotąd nie zostały wyjaśnione. Wiadomo jednak, że dotyka ono niemowlęta od 2 do 12 miesiąca życia, które wcześniej nie miały żadnych objawów chorobowych. Chociaż występowanie nagłej śmierci łóżeczkowej jest niezmiernie rzadkie, rodzice często wolą zapobiegać jej wystąpieniu. Wiadomo, że ryzyko wystąpienia SIDS wzrasta, jeśli:

 • dziecko śpi na plecach
 • matka paliła w ciąży papierosy
 • dziecko jest wcześniakiem i miało niską wagę urodzeniową
 • u rodzeństwa występował problem bezdechu.

Jeżeli podejrzewamy, że nasze dziecko może należeć do grupy ryzyka, warto zapoznać się z informacjami na temat monitora oddechu, który być może wesprze nas w zapewnieniu bezpieczeństwa naszemu maleństwu.

Monitory oddechu i ruchu – Ranking TOP 6

Pozycja Nazwa monitora Producent Cena monitora
1Hisense Babysense 1HisenseAktualna Cena
2BabySense Monitor 5BabySenseAktualna Cena
3Snuza HERO MDSnuzaAktualna Cena
4Angelcare AC300AngelcareAktualna Cena

Pełna lista monitorów ruchu… ->

Czym jest monitor oddechu?

Monitor oddechu (ruchu) to urządzenie służące do stałej kontroli oddychania dziecka. W rzeczywistości jego sensory wyczuwają ruch, ale dzięki temu, że są bardzo czułe, odczytują nawet ruch klatki piersiowej niemowlęcia, a co za tym idzie, liczbę jego oddechów. Stąd też podwójna nazwa – monitor oddechu (ruchu). Jeśli dziecko przestanie oddychać na 15 (lub 20, w zależności od modelu) sekund, włącza się alarm. Niektóre urządzenia tego typu uruchamiają po 15 sekundach bezdechu dziecka wibracje, które mają pobudzić dziecko do wznowienia oddychania. Jeśli wibracje nie przyniosą spodziewanego rezultatu, wówczas dopiero włącza się alarm informujący rodziców o bezdechu.

Jakie są rodzaje monitorów oddechu?

Wśród monitorów oddechu możemy wyróżnić dwa rodzaje urządzeń, które różnią się między sobą przede wszystkim sposobem montażu. Są to:

 • Monitory stacjonarne, których czujniki w postaci płytek wkłada się pod materac w łóżeczku, w którym śpi dziecko oraz
 • Monitory przenośne, które przymocowuje się do pieluszki dziecka tak, by były jak najbliżej pępka.

Choć oba rodzaje monitorów spełniają tę samą funkcję (kontrolowanie ruchów oddechowych dziecka), to sposób zamocowania i płynące z tego konsekwencje mogą zadecydować o tym, który model będzie lepszy w naszym przypadku.

Zobacz też inne produkty z tej grupy:

Elektroniczne nianie Aktualna cena
Nianie z monitorami oddechu Aktualna cena
Videonianie Aktualna cena

Dla kogo monitor stacjonarny?

Monitor stacjonarny najlepiej sprawdzi się w przypadku, gdy nasze dziecko śpi tylko w swoim łóżeczku i wtedy, gdy śpi raczej spokojnie i nie zmienia często pozycji podczas snu. Jeśli zdarzy się na przykład, że maleństwo przesunie się poza zasięg czujników lub jeśli wyjmiemy je z łóżeczka, włączy się alarm, gdyż monitor nie zarejestruje ruchów oddechowych i odczyta taką sytuację jako ich brak.

Dla kogo monitor przenośny?

Monitor przenośny przyczepiony do pieluszki działa wszędzie tam, gdzie znajduje się nasze dziecko. Nawet jeśli będzie się wiercić podczas snu lub jeśli wyjmiemy je z łóżeczka i przełożymy w inne miejsce, monitor przez cały czas będzie odczytywał jego ruchy oddechowe. Lecz i tutaj istnieje prawdopodobieństwo wszczęcia fałszywego alarmu. Starsze niemowlę może odpiąć monitor, traktując go jak zabawkę lub też monitor może się odczepić, jeśli dziecko często zmienia pozycję podczas snu.

Co może zakłócić pracę monitora?

Monitor oddechu może być również przydatny w przypadku zdrowych dzieci
Monitor oddechu może być również przydatny w przypadku zdrowych dzieci

Jak powiedziano, monitor odczytuje ruch, dlatego włączony wentylator czy nawet przeciąg mogą zakłócić jego pracę. Urządzenie to nie będzie również prawidłowo działało w wózku, kołysce czy samochodzie. Nie spełni swej funkcji także wtedy, gdy dziecko będzie spało na rękach opiekuna czy w towarzystwie brata lub siostry. Warto tu dodać, że istnieją specjalne monitory przeznaczone do kontrolowania oddechów bliźniąt.

Jakie dodatkowe funkcje może mieć monitor oddechu?

Monitor oddechu to dość spory wydatek, dlatego przy zakupie zwróćmy uwagę na to, jakie dodatkowe funkcje oferuje nam producent. Najczęściej są to:

 • wibracyjne pobudzanie oddechu,
 • system ostrzegania o płytkim oddechu,
 • system ostrzegania o zbyt małej liczbie ruchów oddechowych

Istnieją również urządzenia łączące funkcje niani elektronicznej z funkcją monitora oddechu.

Jakie firmy produkują monitory oddechu i jakie są ceny?

Obecnie najpopularniejsze modele modele monitorów oddechu prezentują firmy Babysense, Snuza Halo, Apneal, Anglecare, a także Nanny. Ceny ich urządzeń wahają się od 170 do 600 złotych, w zależności od producenta, ale również od dodatkowych funkcji, w jakie wyposażone zostały konkretne modele monitorów.

Monitor oddechu i ruchu Summer Infant Audio Wave Deluxe
Monitor oddechu i ruchu Summer Infant Audio Wave Deluxe

Monitory oddechu i ruchu

Porównaj aktualne ceny

Tak szukaliście naszych porad:

 • olx pl używane monitory oddechu wlkp kłodawa
 • jaki monitor oddechu wybrać
 • respisense snuze monitor oddechu
 • respisense ditto odczepia się
 • ranking monitorów odeechu 2017
 • ranking monitorow oddechow w 2016
 • monitor oddechu snuza go opinie
 • monitor oddechu jaki wybrać 2017
 • monitor oddechu jaki wybrać
 • monitor oddechu dla noworodka firmy ovlet vital

Zobacz jak wybrać inne akcesoria dla dzieci w 2018:

1 opinia
 1. Cecylia 9 miesięcy temu
  Odpowiedz

  Wydaje się, że monitor Baby Sense ma najlepsze opinie, ale jego cena odstrasza i w końcu co może mieć takiego, że różni się ceną od innych kilkakrotnie??

Monitor oddechu opinie i cena na 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.