Łóżeczka niemowlęce


636 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na 4.6 / 5!

Obecnie ma polskim rynku mamy do wyboru wiele rodzajów łóżeczek dla niemowląt. Wśród nich znaleźć możemy łóżeczka w formie kołyski czy koszyka, łóżeczka turystyczne, a także tradycyjne, drewniane. Jakie łóżeczko wybrać? Być może nasze zestawienie zalet i wad poszczególnych modeli pomoże w dokonaniu właściwego wyboru.

Łóżeczko niemowlęce tradycyjne – zalety

Jak wybrać najlepsze łóżeczko dla dziecka? Najlepiej jest zacząć od zdobycia wiedzy na ten temat. Łóżeczko tradycyjne to łóżeczko drewniane, zwykle sosnowe lub bukowe, ze szczebelkami okalającymi miejsce do spania. To niewątpliwie najbardziej popularny rodzaj łóżeczka niemowlęcego. Jest stabilne, wytrzymałe i stosunkowo niedrogie. Może posłużyć niejednemu dziecku; jest najtrwalsze spośród wszystkich dostępnych rodzajów łóżeczek. Jeśli jest wystarczająco duże, ma stopniowaną wysokość materaca i wyjmowane szczebelki, dziecko może spać w nim nawet do 3 – 4 lat. Dzięki stabilnym szczebelkom niemowlę z łatwością może uczyć się w nim stawać. Takie łóżeczko jest najbardziej polecane przez lekarzy pediatrów i ortopedów.

Łóżeczko niemowlęce wielofunkcyjne
Łóżeczko niemowlęce wielofunkcyjne

Wadą tego modelu jest fakt, iż dostępny jest on tylko w dwóch rozmiarach: 120 cm x 60 cm i 140 cm x 70 cm. Ponadto, zwykle istnieje konieczność zakupienia dodatkowych osłonek na łóżeczko, aby dziecko nie obijało sobie główki o szczebelki.

Łóżeczko turystyczne – zalety

Największą zaletą niemowlęcych łóżeczek turystycznych jest ich mobilność. W porównaniu do łóżeczek tradycyjnych są lekkie. Ponadto, można je łatwo złożyć, spakować do torby i przetransportować. Dostępne są w wielu rozmiarach. Mogą służyć jako kojec do zabawy, gdyż są przewiewne i mają miękkie ścianki ze specjalnej siatki. Łóżeczka turystyczne mają też kółka, dzięki czemu łatwo można zmieniać ich ustawienie w domu.

Łóżeczko turystyczne – wady

To rodzaj łóżeczek niemowlęcych, których specjaliści nie polecają do stałego używania. Zauważono, że dzieci, które były wyposażone w takie łóżeczka na stałe, nie umiały raczkować. Ponadto, niemowlęce łóżeczka turystyczne są mniej stabilne w porównaniu do drewnianych i nie stwarzają możliwości nauki stawania.

Łóżeczka wiklinowe – zalety

Niemowlęce łóżeczka wiklinowe są zbudowane podobnie do łóżeczek drewnianych, są jednak dużo lżejsze, a przez to łatwiej je przesunąć czy nawet przenieść. Ponadto, są niezwykle dekoracyjne i mogą stanowić ozdobę każdego pomieszczenia. Zwykle nie ma konieczności kupowania dodatkowej osłonki na boki łóżeczka, gdyż wiklina jest stosunkowo miękka i nawet jeśli dziecko uderzy się o nią główką, nie zaboli go.

Łóżeczka wiklinowe – wady

Ze względu na delikatny i stosunkowo elastyczny materiał, jakim jest wiklina, łóżeczka takie nie mają stopniowanej regulacji wysokości materaca. Może to utrudnić wyjmowanie i kładzenie niemowlęcia. Kolejną wadą łóżeczka wiklinowego jest fakt, iż niektóre z modeli wspierają nauki wstawania. Choć meble takie muszą spełniać wszelkie normy wymagane w przypadku łóżeczek niemowlęcych, trzeba pamiętać, że wiklina jest o wiele mniej odporna na uszkodzenia niż drewno. Jej zniszczone gałązki mogą być zagrożeniem dla dziecka.

Łóżeczko niemowlęce typu „kosz Mojżesza” – zalety

Kosz Mojżesza
Kosz Mojżesza

Takie łóżeczko przypomina kształtem gondolę wózka ustawioną na stelażu. Jego główną zaletą jest mobilność. Można je z łatwością przesunąć, a nawet przenieść do innego pomieszczenia czy na inną kondygnację. Górna część łóżeczka ma najczęściej uchwyty, które pozwalają na łatwe przeniesienie niemowlęcia. Niewielkie rozmiary takiego kosza zapewniają małemu dziecku większe poczucie bezpieczeństwa.

Łóżeczko niemowlęce typu „kosz Mojżesza” – wady

Takie łóżeczko przyda się nam jedynie na krótki czas, gdyż ma niewielkie rozmiary. Jest też płytsze niż inne łóżeczka, dlatego najczęściej służy tylko noworodkom i małym niemowlętom. „Kosz Mojżesza” jest też mniej stabilny i mniej trwały w porównaniu do tradycyjnego, drewnianego łóżeczka.

Producenci i ceny łóżeczek niemowlęcych

Tradycyjne, drewniane łóżeczka dla niemowląt, produkowane są przez firmy Klupś, Drewex, Bellamy, Pinio, Gluck i Baby Vox. Kosztują one w granicach od 100 do 800 złotych. Łóżeczka niemowlęce wiklinowe znaleźć możemy między innymi w ofercie firm Polskie plecionkarstwo, My Sweet Baby, Grapi czy Baby Deco. Za najtańsze zapłacimy 200, za najdroższe nawet 950 złotych. Wśród producentów „koszy Mojżesza” znajdują się Shnuggle, Natures Purest i Wicker24. Za ich wyroby zapłacimy od 700 do 1500 złotych. BabyOno, Coneco czy Baby Dreams to producenci łóżeczek turystycznych, których ceny wahają się od 120 do 700 złotych.

Tak szukaliście naszych porad:

  • lozeczka 2017
  • łóżeczka niemowlęce
  • łóżeczka niemowlęce dla bliźniaków
  • łóżeczko niemowlęce

Zobacz jak wybrać inne akcesoria dla dzieci w 2018:

1 opinia
  1. Mami 9 miesięcy temu
    Odpowiedz

    Czy ktoś może miał łóżeczko niemowlęce z kołyską (mam na myśli takie tradycyjne, ale z możliwościa bujania i zablokowania). Chciałabym spytac, czy to się sprawdza?

Łóżeczka niemowlęce opinie i cena na 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.