Łóżeczka drewniane dla dzieci


651 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na 4.5 / 5!

Łóżeczka drewniane dla dzieci to najbardziej popularny element wyposażenia pokojów dla niemowląt. To tutaj dziecko spędza większą część dnia i nocy w pierwszych miesiącach swojego życia. Dzięki dodatkowemu wyposażeniu łóżeczka takie mogą też spełniać wiele innych funkcji oprócz zapewniania maleństwu wygodnego miejsca do spania. Na jakie dodatkowe udogodnienia możemy liczyć, kupując takie łóżeczko? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów, aby dokonać jak najlepszego wyboru?

Łóżeczka drewniane dla dzieci – rodzaje materiałów

Łóżeczka drewniane dla dzieci znaleźć możemy w dwóch wersjach materiałów. Najczęściej spotykane to łóżeczka wykonane z drewna sosnowego, jednak modele wyprodukowane z drewna bukowego cieszą się również dużą popularnością ze względu na dużą wytrzymałość. Do produkcji drewnianych łóżeczek używa się także niekiedy płyty MDF i sklejki, jednak wykorzystuje się je do pojedynczych elementów łóżeczek, takich jak wypełnienie szczytów. (Informacje dotyczące łóżeczek niemowlęcych z innych materiałów można znaleźć tutaj, tutaj oraz tutaj.)

Wymiary drewnianych łóżeczek

Łóżeczko BabyBest
Łóżeczko BabyBest

Na polskim rynku dostępne są dwa wymiary łóżeczek wykonanych z drewna: 120 cm x 60 cm i 140 cm x 70 cm. Warto wiedzieć, że wymiary te dotyczą materaca, który może się w nich zmieścić, nie wymiarów zewnętrznych łóżeczka. Mniejsze łóżeczko posłuży dziecku około dwóch – trzech lat, większe około czterech.

Dodatkowe wyposażenie

Choć wydaje się, że łóżeczko drewniane ma bardzo prostą konstrukcję, obecnie wiele modeli jest wyposażonych w dodatkowe funkcje i elementy, które mogą znacznie ułatwić opiekę nad dzieckiem, a także sprawić, że będzie ono w łóżeczku bardziej bezpieczne. Na jakie dodatkowe wyposażenie łóżeczek niemowlęcych możemy liczyć?

 • Regulowana wysokość materaca. Najwyższy poziom sprawdza się w przypadku noworodków i niemowląt, które jeszcze nie potrafią siadać. Poziom niższy zapewni bezpieczeństwo dziecku, które próbuje samodzielnie siedzieć, natomiast najniższy poziom ustawienia materaca przeznaczony jest dla dzieci, które stają w łóżeczku.
 • Wyjmowane szczebelki. Dzięki takiemu rozwiązaniu starsze niemowlę może samo wychodzić z łóżeczka i do niego wchodzić.
 • Osłonka na górne krawędzie łóżeczka (silikonowa lub plastikowa). Zapewnia bezpieczeństwo ząbkującemu dziecku i zabezpiecza drewno przed zniszczeniem.
 • Opuszczany bok. Ułatwienie w układaniu dziecka do łóżeczka.
 • Szuflada pod łóżeczkiem. Wykorzystanie wolnego miejsca pod łóżeczkiem na przechowywanie dziecięcych akcesoriów.
 • Płozy zmieniające łóżeczko w kołyskę. Doskonałe do usypiania dziecka.
 • Kółka. Ułatwienie w przesuwaniu łóżeczka.

Łóżeczka wielofunkcyjne

Prócz łóżeczek z dodatkowymi elementami wyposażenia znajdziemy w sklepach również łóżeczka wielofunkcyjne. Należą do nich modele łączące w jednym łóżeczko dziecięce, szafkę, komodę i przewijak. Innym przykładem wielofunkcyjnego łóżeczka są meble, które można po wymontowaniu boków ze szczebelkami zamienić w tapczanik dla dziecka. Kolejnym praktycznym rozwiązaniem są modele, które łączą łóżeczko, szufladę i komodę. Po zmianie konstrukcji otrzymujemy tapczan i stolik. Niewątpliwą zaletą łóżeczek wielofunkcyjnych jest nie tylko oszczędność miejsca, ale również fakt, iż mogą one służyć dziecku długie lata.

Łóżeczka dostawne

Na szczególną uwagę zasługują tak zwane łóżeczka dostawne. Mają one konstrukcję przypominającą tradycyjne drewniane łóżeczka, jednak ich atutem jest możliwość bezpiecznego dostawienia ich do łóżka rodziców. Pozwalają na to wyjmowany bok łóżeczka, specjalne zaczepy i wiele stopni regulacji wysokości. Dzięki takiemu rozwiązaniu dziecko uczy się spać samodzielnie, a rodzice mają do niego jednocześnie wygodny dostęp. Recenzję takiego łóżeczka można zobaczyć poniżej:

Jak sprawdzić, czy łóżeczko dla dziecka jest bezpieczne?

Wybierając drewniane łóżeczko warto zwrócić uwagę na to, czy zapewnia ono bezpieczeństwo. Jak rozpoznać bezpieczne łóżeczko dla dziecka?

 • Jest zgodne z normami określającymi wymagania dotyczące bezpieczeństwa kołysek i łóżeczek
  Łóżeczko Bellamy
  Łóżeczko Bellamy
  dziecięcych: PN-EN 716-1:1999 i PN-EN 1130-1-2001.
 • Jest pomalowane bezpiecznymi farbami lub lakierami (atesty PZH i zgodność z normą PN-EN 71-3 :1998).
  Ma boki o wysokości co najmniej 60 cm.
 • Przy najwyższym ustawieniu odległość materaca od górnej krawędzi łóżeczka wynosi co najmniej 30 cm.
 • Odstępy między szczebelkami mają szerokość 2,5 cm – 6 cm.
 • Ma zaokrąglone krawędzie kantów.

Łóżeczka drewniane dla dzieci – producenci i ceny

Do najpopularniejszych producentów drewnianych łóżeczek w Polsce należą: Meblik, Klupś, Jardrew, Piętrus, Drewex, BabyBest, Bellamy i Pinio. Najtańsze, proste, drewniane łóżeczko można kupić już za 160 złotych, natomiast najdroższe, wielofunkcyjne łóżeczko może kosztować nawet 2300 złotych.

Tak szukaliście naszych porad:

 • drewniane łóżeczko wielofunkcyjne
 • łóżeczka niemowlęce z wyposażeniem

Zobacz jak wybrać inne akcesoria dla dzieci w 2018:

1 opinia
 1. sylvi 10 miesięcy temu
  Odpowiedz

  Przy pierwszym dziecku mieliśmy zwykłe, drewniane łóżeczko. Teraz mamy też drewniane, ale z całym wyposażeniem – szufladki i szuflady. I nie ma porównania! Zajmuje tyle samo miejsca, co to wcześniejsze, a wszystkie akcesoria, pieluszki itp. można schować i jest od razu porządek. A wcześniej: przewijak na dostawkę, obok pudełka na pampersy, stolik na zasypki, maści itp…

Łóżeczka drewniane dla dzieci opinie i cena na 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.