Laktator ręczny


539 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na 4.5 / 5!

Każda przyszła lub świeżo upieczona mama zastanawia się nad tym, czy będzie jej potrzebny laktator. Zanim nie pojawi się dziecko na świecie i zanim nie okaże się, jak radzi sobie ono z ssaniem, trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Warto już jednak zawczasu wiedzieć, jak działają laktatory ręczne, jakie są ich rodzaje i dla kogo będą najbardziej przydatne.

Jak działają laktatory ręczne?

Najprostszy laktator ręczny zbudowany jest z nakładki, którą przykłada się do piersi, pompki oraz pojemnika, do którego spływa pokarm. Chociaż obecnie znaleźć możemy o wiele bardziej skomplikowane odciągacze do pokarmu to jednak zasada ich działania pozostaje taka sama. Ma ona jak najwierniej odzwierciedlać odruch ssania dziecka, tak by pokarm wypłynął z piersi matki.

Laktatory ręczne – Ranking TOP 10

Pozycja Nazwa laktatora Producent Cena laktatora
1Canpol babies EasyStart 12/203Canpol babiesAktualna Cena
2Philips Avent NaturalPhilipsAktualna Cena
3Philips SCF330/20PhilipsAktualna Cena
4Canpol babies Basic 12/205Canpol babiesAktualna Cena
5Chicco NaturalfeelingChiccoAktualna Cena
6Medela LactasetMedelaAktualna Cena
7Medela HarmonyMedelaAktualna Cena
8BabyOno 048BabyOnoAktualna Cena
9Lansinoh LatchAssistLansinohAktualna Cena
10Nuby COMFORT NBNT67636FNubyAktualna Cena

Pełna lista laktatorów ręcznych… ->

Przechowywanie pokarmu

Stosowanie laktatora ręcznego wymaga cierpliwości i wprawy
Stosowanie laktatora ręcznego wymaga cierpliwości i wprawy
Niektóre laktatory mają dołączoną specjalną butelkę, do której bezpośrednio spływa ściągany pokarm. Po odciągnięciu mleka z piersi wystarczy odkręcić odciągacz i przykręcić smoczek i dziecko może od razu otrzymać pokarm. Jeśli ma on być podany w późniejszym terminie, należy go szczelnie zamknąć, a następnie włożyć do lodówki (tu przechowuje się go nie dłużej niż 24 godziny) lub do zamrażarki (jeśli panuje w niej temperatura -18˚C, można go przechowywać do 6 miesięcy).

Najwyżej oceniane laktatory ręczne:

Laktatory ręczne Tommee Tippee Aktualna cena
Laktatory ręczne Medela Aktualna cena
Laktatory ręczne Lovi Aktualna cena

Dla kogo laktator ręczny?

Obsługa laktatora ręcznego jest stosunkowo prosta, choć z początku wydaje się uciążliwa, a nawet powodująca ból i dyskomfort. Jednak przy odrobinie cierpliwości kobieta nabiera większej wprawy, a piersi przyzwyczajają się do laktatora, dzięki czemu ostatecznie jego użycie przynosi oczekiwany rezultat w postaci zbierania mleka w pojemniczku. Taki laktator działa jednak dość powoli, dlatego sprawdzi się przede wszystkim wtedy, gdy kobieta odciąga pokarm sporadycznie, na przykład gdy raz na jakiś czas musi wyjść bez dziecka, gdy z początku noworodek jeszcze nie potrafi ssać lub gdy pojawi się nawał pokarmu. Po ustabilizowaniu się laktacji odciąganie mleka może być już bardzo trudne (jest go za mało). Ręczny laktator nie sprawdzi się także w przypadku, gdy kobieta musi często odciągać pokarm, na przykład gdy chodzi do pracy. Tu znacznie lepszy będzie laktator elektryczny.

Akcesoria do laktatorów ręcznych

Wiele z dostępnych na rynku laktatorów ręcznych można zakupić z dodatkowymi akcesoriami, które ułatwiają zarówno samą laktację, jak i późniejsze przechowywanie pokarmu i czyszczenie sprzętu. W zestawach takich, prócz samego laktatora, można znaleźć między innymi:

 • Nakładki masujące, pobudzające laktację,
 • Butelki,
 • Dyski uszczelniające umożliwiające przechowywanie ściągniętego pokarmu,
 • Podstawki,
 • Smoczki (także dynamiczne, służące do nauki ssania piersi)
 • Box sterylizujący,
 • Wkładki laktacyjne.

Laktatory ręczne z dodatkowymi funkcjami

Laktator ręczny z butelką ułatwia karmienie
Laktator ręczny z butelką ułatwia karmienie
Choć, jak wspomniano wcześniej, laktatory ręczne działają według jednej zasady, to możemy spotkać odciągacze pokarmu, w których zastosowane zostały dodatkowe funkcje, ułatwiające odciąganie pokarmu. To urządzenia, które wspierają matkę w najczęściej pojawiających się podczas laktacji problemach:

 • Laktatory z systemem odpowietrzania – umożliwiają karmienie dziecka na przemian piersią i butelką,
 • Laktatory z asystentem brodawek – ułatwiają wyciągnięcie płaskich brodawek,
 • Laktatory z rączką obracającą się względem butelki i lejka – ułatwiają ustawienie urządzenia w wygodnej pozycji,
 • Laktatory wywołujące „efekt próżni”, wyjątkowo delikatne i przeznaczone dla kobiet z problemem pękających sutków lub zatorów gruczołów sutkowych,
 • Laktatory z jednokierunkowym strumieniem powietrza, chroniącym matkę i dziecko przed potencjalnym ryzykiem infekcji.

Osobom pragnącym za jednym razem zaopatrzyć się w najważniejsze akcesoria do laktacji, przypadną do gustu zestawy startowe do laktacji, zawierające oprócz samego odciągacza do pokarmu komplet wkładek laktacyjnych, zestaw butelek ze smoczkiem, zakrętki do przechowywania pokarmu, pojemniki na mleko i smoczki uspokajające.

Producenci i ceny laktatorów ręcznych

Producenci najbardziej popularnych laktatorów ręcznych w Polsce to BabyOno, Lansinoh, Akuku, Canpol, Chicco, Nuk, Lovi, Medela, Tommee Tippee, Philips Avent Isis, Albert, KEJ oraz Simed. Ceny odciągaczy do pokarmu zależą zwykle od jakości oraz dodatkowych funkcji urządzenia i kształtują się w granicach od 8 do 170 złotych.

Laktator ręczny Philips SCF330 20
Laktator ręczny Philips SCF330 20

Laktatory ręczne

Porównaj aktualne ceny

Tak szukaliście naszych porad:

 • laktator akuku opinie

Zobacz jak wybrać inne akcesoria dla dzieci w 2018:

1 opinia
 1. Zuza 11 miesięcy temu
  Odpowiedz

  Zastanawiałam się, czy kupić laktator ręczny czy automatyczny i w końcu wybrałam ręczny. Jednak zanim się nauczyłam go używac, nawał pokarmu przeszedł :D

Laktator ręczny opinie i cena na 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.