Smoczek do butelki


741 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na 4.7 / 5!

Podczas karmienia butelką ze smoczkiem dziecko nie tylko powinno zaspokoić głód. Ruchy żuchwy i języka, jakie w tym czasie wykonuje, mają przygotować jego aparat mowy do prawidłowej wymowy. Specjaliści przekonują, że niemowlę powinno się „napracować” podczas jedzenia, tak by jednocześnie ćwiczyło ono mięśnie biorące udział w wydawaniu dźwięków. Jak wybrać odpowiedni smoczek do butelki, by zapewnił on zarówno prawidłowy przepływ pokarmu, jak i odpowiedni trening przygotowujący do mówienia?

Smoczki do butelek – materiał

Na polskim rynku mamy obecnie do wyboru smoczki wykonane z dwóch rodzajów materiałów:

 • Smoczki kauczukowe (lateksowe), które mają charakterystyczny zapach i smak. Są one miękkie i odporne na rozciąganie. W kontakcie ze śliną i tłuszczem znajdującym się w pokarmie oraz w wyniku ssania, mycia i sterylizacji szybciej się zużywają, a co za tym idzie, wymagają częstszej wymiany,
 • Smoczki silikonowe, które nie mają zapachu ani smaku. Są twardsze i bardziej trwałe od smoczków z kauczuku.

Smoczki do butelek – Ranking TOP 10

Pozycja Nazwa smoczka Producent Cena smoczka
1Tommee Tippee Smoczek silikonowy 6+SzybkiTommee TippeeAktualna Cena
2Philips Avent SCF635/27 Smoczek trójprzepływowy, regulowany wypływ AIRFLEXPhilipsAktualna Cena
3Philips Avent SCF632/27 Smoczek o wolnym wypływie 1m+ AIRFLEX (2 sztuki)PhilipsAktualna Cena
4Philips Avent Smoczki do uspokajania Transparentne 0-6m 2 sztPhilipsAktualna Cena
5Lovi Smoczek do butelki dynamiczny 2szt. (kaszka) 18/753LoviAktualna Cena
6Mam Baby smoczek na butelkę 4+ szybki przepływ BLOZ7-9049652MamAktualna Cena
7Mam Baby smoczek na butelkę 0+ wolny przepływ BLOZ7-9049654MamAktualna Cena
8Canpol babies Smoczek silikonowy okrągły szybki - 2 szt. 18/117Canpol babiesAktualna Cena
9NUK Classic silikonowy smoczek do butelki rozm.2 - rozm. 2 LNUKAktualna Cena
10Tommee Tippee Smoczek o szybkim przepływieTommee TippeeAktualna Cena

Pełna lista smoczków do butelek… ->

Wybór kształtu smoczka jest uzależniony głównie od preferencji dziecka
Wybór kształtu smoczka jest uzależniony głównie od preferencji dziecka
Wybór odpowiedniego materiału smoczka zależy zarówno od umiejętności ssania dziecka, jak i jego wieku. Smoczki z lateksu będą dobre dla dzieci, które mają słaby odruch ssania, ponieważ są bardziej elastyczne. Natomiast smoczki z silikonu wymuszają odpowiednie ruchy języka i żuchwy, co wpływa korzystnie na późniejszą naukę mowy. Zbyt twardy smoczek jednak może nadmiernie obciążać mięśnie żuchwy, powodując tym samym trudności w najedzeniu się.

Kształty smoczków do butelek

Butelki dla niemowląt mogą mieć wąską lub szeroką szyjkę, a co za tym idzie, smoczki mają szeroką lub wąską podstawę. Najważniejsza jest jednak część, którą dziecko ssie, a ta może mieć różne kształty. Wybór odpowiedniego kształtu smoczka ma zapewnić dziecku nie tylko komfort podczas jedzenia, ale również trening mięśni żuchwy i języka, dzięki któremu ma się rozwijać aparat mowy. Wyróżniamy następujące kształty smoczków do butelek:

 • Smoczki proste, które mają wydłużony kształt i okrągłą końcówkę,
 • Smoczki anatomiczne, które dopasowują się do kształtu buzi dziecka,
 • Smoczki dynamiczne, mające przypominać kształt piersi, pomocne szczególnie w przypadku, gdy dziecko przechodzi z karmienia piersią na karmienie z butelki,
 • Smoczki specjalne, na przykład dla dzieci z rozszczepem wargi i podniebienia.

Ilość i rodzaj dziurek w smoczkach do karmienia

Specjaliści proponują dobór odpowiedniego przepływu smoczka w zależności od wieku dziecka oraz od rodzaju pokarmu, jaki będzie mu podawany. Poszczególni producenci mogą różnie opisywać swoje wyroby, dlatego podajemy przykładowe oznaczenia. Noworodki będą potrzebować dziurki o najmniejszym przepływie (mini, T, 0m+, wolny, S). Niemowlęciu w wieku 3 do 6 miesięcy, podaje się soki przecierowe z użyciem smoczka oznaczonego M, 3m+, średni 3m+ czy Poziom 2. Do podawania kaszki najlepiej użyć smoczka z dziurką w kształcie krzyżyka. Dzieciom od 6 do 18 miesiąca życia można podawać pokarm płynny przy użyciu smoczka o średnim lub szybkim przepływie (6m+, Poziom 3, Poziom 4, Poziom Y, smoczek 2, L). Niemowlę, które ukończyło 18 miesiąc życia używa już zwykle butelki tylko do picia napojów i można mu podawać smoczek z szybkim przepływem (smoczek 2, L). Na polskim rynku dostępne są również smoczki trójprzepływowe, przez które pokarm przepływa mniejszą lub większą dziurką, w zależności od tego, jak poda się dziecku smoczek.

Rodzaje smoczków do butelek:

Smoczki do butelek od urodzenia Aktualna cena
Smoczki do butelek od 3 miesięcy Aktualna cena
Smoczki do butelek od 6 miesięcy Aktualna cena

Czy dziecko ma odpowiedni smoczek?

Spożycie płynnego posiłku przy użyciu butelki ze smoczkiem powinno zająć dziecku 15 – 40 minut. Jeśli trwa znacząco dłużej lub krócej, może to oznaczać, że mamy nieodpowiedni smoczek. Świadczyć o tym mogą również sytuacje, gdy dziecko:

 • Złości się podczas karmienia,
 • Ssie krótki czas, a potem odmawia jedzenia,
 • Niedostatecznie przybiera na wadze,
 • Dławi się,
 • Głośno połyka,
 • „Kąsa” smoczek.

Niesymetryczny smoczek ułatwia dziecku ssanie
Niesymetryczny smoczek ułatwia dziecku ssanie
Jeśli którykolwiek z przypadków dotyczy naszego dziecka i nie ma związku z innymi problemami (na przykład bólem brzucha), warto zaopatrzyć się w inny smoczek, gdyż nieodpowiednie przyjmowanie pokarmu wpływa niekorzystnie na zdrowie dziecka.

Kiedy należy wymienić smoczek

Smoczki do karmienia butelką powinno się wymieniać co 2 – 3 miesiące, chyba że widoczne są na nim ślady uszkodzeń lub zużycia. Pęknięcia w smoczku mówią o tym, że należy go bezzwłocznie wyrzucić, gdyż w uszkodzonych miejscach mogą gromadzić się szkodliwe bakterie. Jeśli dziecko ząbkuje lub ma już zęby, być może trzeba będzie częściej wymieniać mu smoczki, gdyż niekiedy traktowane są jak gryzaczki i ulegają przegryzieniu.

Producenci i ceny smoczków do butelek

Wytwórcy smoczków do butelek, których produkty cieszą się w Polsce największą popularnością, to Canpol babies, Tommy Tippee, Mam, Lovi, Nuk, Philips Avent, BabyOno i Dyduś. Najtańszy smoczek można kupić już za około 6 złotych, natomiast najdroższe, na przykład smoczki mające idealnie odwzorowywać budowę brodawki sutkowej, mogą osiągać cenę nawet 50 złotych.

Lovi Smoczek do butelki dynamiczny trójprzepływowy
Lovi Smoczek do butelki dynamiczny trójprzepływowy

Smoczki do butelek

Porównaj aktualne ceny

Tak szukaliście naszych porad:

 • ortodontyczne smoczki do butelek
 • rodzaje końcówek w smoczkach

Zobacz jak wybrać inne akcesoria dla dzieci w 2018:

1 opinia
 1. 1212kulina987 1 rok temu
  Odpowiedz

  Zawsze kupujemy dla naszego Misia smoczki Avent, chyba dlatego, że po prostu wszędzie są i zawsze wiadomo, że będą pasować. Ale w sumie może warto by spróbować czegoś innego? Może inne są faktycznie lepsze? Ktoś ma może jakieś doświadczenie ze smoczkami Lovi?

Smoczek do butelki opinie i cena na 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.