Niania elektroniczna z monitorem oddechu


420 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na 4.4 / 5!

Elektroniczna niania z monitorem oddechu Angelcare AC300
Elektroniczna niania z monitorem oddechu Angelcare AC300
Obecnie na rynku mamy tak ogromny wybór wszelkiego rodzaju urządzeń ułatwiających rodzicom opiekę nad małymi dziećmi, że przed zakupem jakiegokolwiek gadżetu warto przyjrzeć mu się dokładniej. Zastanowić się, czy jest nam potrzebny, czy będzie spełniał nasze oczekiwania i czy jego zakup rzeczywiście ułatwi nam opiekę nad naszym dzieckiem. Jednym z ciekawych urządzeń, które stosunkowo niedawno można nabyć w naszym kraju, jest niania elektroniczna z monitorem oddechu (ruchu). Komu może się przydać takie urządzenie? Czy warto kupić taki zestaw? W niniejszym artykule odpowiadamy na te i inne pytania.

Czym jest niania elektroniczna z monitorem oddechu (ruchu)?

Niania elektroniczna z monitorem oddechu to urządzenie, które pozwala na stałą obserwację tego, co dzieje się z dzieckiem. Oba te urządzenia jednak kontrolują inne zjawiska i informują o sytuacji w inny sposób, dlatego warto zapoznać się z działaniem każdego z tych urządzeń z osobna. Dzięki nadajnikowi znajdującemu się przy dziecku słyszymy dźwięki, jakie wydaje nasze dziecko. Natomiast monitor oddechu (ruchu) informuje nas o ruchach dziecka, przy czym jest on tak czuły, że jest w stanie wykryć nawet zatrzymanie się oddechu.

Monitory oddechu i ruchu – Ranking TOP 6

Pozycja Nazwa monitora Producent Cena monitora
1Hisense Babysense 1HisenseAktualna Cena
2BabySense Monitor 5BabySenseAktualna Cena
3Snuza HERO MDSnuzaAktualna Cena
4Angelcare AC300AngelcareAktualna Cena

Pełna lista monitorów ruchu… ->

Jak działa niania elektroniczna?

Nie zawsze możemy pozwolić sobie na błogi sen z naszym maleństwem i wówczas z pomocą przychodzą nam nowoczesne urządzenia, takie jak elektroniczna niania z monitorem oddechu i ruchu
Nie zawsze możemy pozwolić sobie na błogi sen z naszym maleństwem i wówczas z pomocą przychodzą nam nowoczesne urządzenia, takie jak elektroniczna niania z monitorem oddechu i ruchu
Niania elektroniczna to zestaw składający się ze stacji dziecka, tak zwanego nadajnika oraz stacji rodzica, tak zwanego odbiornika. Działanie niani polega na przekazywaniu dźwięków z nadajnika do odbiornika. Dzięki temu słyszymy płacz dziecka, gaworzenie, a niekiedy również jego ruchy (na przykład przekręcanie się na bok). Większość urządzeń obecnie dostępnych na rynku to urządzenia cyfrowe, gdyż obok dobrze słyszalnego sygnału, charakteryzuje je duża niezawodność. Parametry zasięgu niani elektronicznej są indywidualne w przypadku różnych modeli. Najlepiej wybrać taki, którego zasięg wynosi powyżej 500 metrów w przestrzeni otwartej. Dzięki temu możemy mieć pewność, że będziemy słyszeć dźwięki, jakie wydaje nasze dziecko z odległości około 100 metrów w przestrzeni zamkniętej.

Zobacz elektroniczne nianie znanych producentów:

Elektroniczne nianie Philips Aktualna cena
Elektroniczne nianie Motorola Aktualna cena
Elektroniczne nianie BabyOno Aktualna cena

Jak działa monitor oddechu (ruchu)?

Monitor oddechu to urządzenie, które dzięki czujnikom znajdującym się w pobliżu dziecka, monitoruje jego oddech. Jeśli oddech się zatrzyma na (w zależności od rodzaju monitora) 8 lub 10 sekund, włącza się alarm krótki, a następnie, jeśli oddech nie powraca – długi. Monitory oddechu mogą alarmować opiekunów na dwa sposoby:

 • w formie wizualnej – tu monitor może wskazywać ruchy oddechowe, alarm oraz poziom zużycia baterii
 • w formie dźwiękowej – krótki i długi sygnał

Możliwość ustawienia informowania o sytuacji na dwa sposoby sprawia, że z pewnością wszelkie zmiany nie umkną rodzicom i dodatkowo zapewni im spokojniejszy sen lub pracę podczas snu dziecka.

Rodzaje monitorów oddechu

Ze względu na sposób i miejsce umieszczenia czujników monitory ruchu możemy podzielić na:

 • przenośne – czujniki przyczepia się do pieluszki dziecka. Dzięki temu pozwalają na kontrolowanie jego oddechu także poza łóżeczkiem (na przykład, jeśli weźmiemy dziecko na ręce lub przełożymy do naszego łóżka)
 • stacjonarne – czujniki umieszcza się pod materacem dziecka.

Wybierając rodzaj czujnika ruchu dziecka warto wziąć pod uwagę, czy przekładamy dziecko w nocy w inne miejsce, czy też zawsze śpi w swoim łóżeczku. Trzeba bowiem pamiętać, że wyjmując naszą pociechę z łóżeczka z podłączonymi stacjonarnymi czujnikami, włączamy jednocześnie alarm, ponieważ czujniki nie odnotują oddechu.

Czy warto kupić nianię elektroniczną z monitorem oddechu?

Dzięki niani elektronicznej z monitorem oddechu możemy poczuć się bardziej bezpiecznie
Dzięki niani elektronicznej z monitorem oddechu możemy poczuć się bardziej bezpiecznie
Chcąc odpowiedzieć na to pytanie, należy wziąć pod uwagę fakt, czy naszemu dziecku grozi zatrzymanie oddechu podczas snu. Monitor oddechu powstał po to, by przede wszystkim zapobiec tak zwanemu nagłemu zespołowi śmierci łóżeczkowej (SIDS – Sudden Infant Death Syndrome) które, choć rzadko, zdarza się u niemowląt do pierwszego roku życia i jak dotąd nie znamy jego dokładnej przyczyny . Wiemy jednak, że spowodowany jest zatrzymaniem się oddechu u dziecka. Istnieją też pewne czynniki, które zwiększają ryzyko nagłej śmierci łóżeczkowej. Należą do nich sytuacje, gdy:

 • matka będąc w ciąży paliła papierosy,
 • dziecko śpi na plecach,
 • u innych dzieci tych samych rodziców występował bezdech senny,
 • dziecko jest wcześniakiem i miało niską wagę po urodzeniu.

Ponadto, jeśli nasze dziecko cierpi na inne choroby mogące zakłócać jego oddech, takie urządzenie z pewnością przyjdzie nam z pomocą. Zakup niani elektronicznej wraz z monitorem oddechu jest o tyle opłacalny, że kiedy już nie potrzebujemy monitorowania oddechu dziecka, działa jak zwyczajna niania elektroniczna i może nam jeszcze długo posłużyć.

Dodatkowe funkcje niani elektronicznej z monitorem oddechu

Niemal każdy rodzaj elektronicznej niani z monitorem oddechu posiada dodatkowe funkcje. W zależności od modelu i marki, mogą to być systemy ostrzegania o płytkim oddechu lub o zbyt małej liczbie oddechów czy wibracyjne pobudzanie do oddechu. Wiele z urządzeń tego typu ma również inne udogodnienia. Mogą to być na przykład: wgrane melodie kołysanek, zegar, termometr, lampka nocna, wskaźnik poziomu baterii, a także pager, który pozwala na szybkie odnalezienie stacji rodzica, a nawet kamera video. Istnieją też modele pozwalajace na przekazywanie dźwięków w drugą stronę – a więc możemy, idąc do dziecka, już coś do niego mówić.

Certyfikaty

Podobnie jak w przypadku innych urządzeń mających pomóc nam w zapewnieniu bezpieczeństwa dziecku, tak i tutaj warto sprawdzić, czy produkt, który mamy zamiar wybrać, posiada konieczne certyfikaty, które będą świadczyć o jego niezawodności. Głównym certyfikatem jest CE, który mówi nam o tym, że urządzenie zostało wyprodukowane zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej. Kolejne certyfikaty, które potwierdzają jego wysoką jakość to certyfikat Polskiego Centrum Badań i Certyfikacji, Instytutu Matki i Dziecka oraz Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego.

Producenci i ceny

Obecnie najpopularniejsze nianie elektroniczne z monitorem oddechu (ruchu) to urządzenia firmy Anglecare, TOMY oraz Babysense i Tommee Tippee. W zależności od tego, jakie funkcje dodatkowe zawierają dane urządzenia, ich cena waha się w granicach od 300 zł do 600 zł. Modele z możliwością korzystania z kamery są już jednak znacznie droższe, bo jest to wydatek około 1000 zł.

Monitor oddechu i ruchu Summer Infant Audio Wave Deluxe
Monitor oddechu i ruchu Summer Infant Audio Wave Deluxe

Monitory oddechu i ruchu

Porównaj aktualne ceny

Tak szukaliście naszych porad:

 • monitor oddechu tommee tippee atesty

Zobacz jak wybrać inne akcesoria dla dzieci w 2018:

3 komentarze
 1. vika 11 miesięcy temu
  Odpowiedz

  Idealne rozwiązanie szczególnie dla początkujących rodziców.. ;)
  Polecam!

 2. Kasting 10 miesięcy temu
  Odpowiedz

  Przy pierwszym dziecku taka niania to moim zdaniem jest niezbędna. Żona to się co chwilę budziła i biegała sprawdzać, czy wszystko ok, albo mnie wysyłała. A jak wziąłem się na sposób i założyłem kamerkę w pokoju i zrobiłem jej podgląd na telefonie to się już trochę uspokoiła. U mnie egzamin zdała kamerka Isee od Xblitza. Grunt to dobry obraz i synchronizacja z smartfonem.

 3. norwika 10 miesięcy temu
  Odpowiedz

  Mam takie pytanie: czy warto kupować używaną nianię elektroniczną z monitorem oddechu, na przykład na olx? Chyba bardzo aż się takiego urządzenia nie eksploatuje, ale nie wiem…

Niania elektroniczna z monitorem oddechu opinie i cena na 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.