Jak sprawdzić, który to tydzień ciąży?


458 przyszłych rodziców sprawdziło, w którym są miesiącu ciąży oceniając nasz tekst na 4.3 / 5!

Czas trwania ciąży można określić różnymi sposobami i nie zawsze otrzymany wynik będzie się pokrywał z innymi obliczeniami
Czas trwania ciąży można określić różnymi sposobami i nie zawsze otrzymany wynik będzie się pokrywał z innymi obliczeniami
Podział ciąży na tygodnie, miesiące i trymestry może wydawać się nieco zagmatwany i prowadzący do nieścisłości. Tym bardziej, że zwykło się mówić, że ciąża trwa 9 miesięcy, a tymczasem we wszystkich źródłach podaje się, że to 40 tygodni. Skąd ta rozbieżność? Jak obliczyć, który to tydzień ciąży?

W jaki sposób oblicza się wiek płodu?

Nie ma sposobu na dokładne określenie czasu owulacji ani zapłodnienia (poza pewnymi wyjątkami), dlatego też lekarz oblicza czas ciąży w oparciu o pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Chcąc obliczyć w ten sposób, w którym tygodniu ciąży jesteś, trzeba przypomnieć sobie dzień, w którym rozpoczęła się ostatnia miesiączka. Dzień ten będzie liczył się jako pierwszy dzień ciąży. Kobiety wolą niekiedy liczyć pierwszy dzień ciąży od dnia, w którym w danym miesiącu miały prawdopodobnie owulację i zaszły w ciążę. Takie obliczenia pozwalają w przybliżeniu określić datę zapłodnienia. Według takiego schematu obliczeń dzień zapłodnienia przesunie się o około 2 tygodnie, stąd takie obliczenia mogą różnić się od obliczeń lekarza.

Co w przypadku nieregularnych miesiączek?

Określenie tygodnia ciąży najlepiej sprawdza się, jeśli kobieta miesiączkuje regularnie co 28 dni. Jednak taka sytuacja rzadko ma miejsce. Jeśli masz nieregularne menstruacje, może być ci trudno określić pierwszy dzień ostatniej miesiączki. Ponadto, jeśli miesiączka nie zawsze trwa tak samo długo, jej pierwszy dzień również może nie być podstawą do ustalenia tygodnia ciąży.

Test ciążowy pink express strumieniowy
Test ciążowy pink express strumieniowy

Testy ciążowe

Porównaj aktualne ceny

Pierwsze badanie USG

Pierwsze badanie USG, wykonywane pomiędzy piątym a dziesiątym tygodniem ciąży, pozwala na bardziej dokładne określenie, w którym tygodniu życia płodowego jest obecnie twoje dziecko. Lekarz zmierzy płód od ciemienia do kości ogonowej i w ten sposób oszacuje czas ciąży.

Rozbieżności w obliczeniach

Często zdarza się, że kobieta sądzi, że jest na przykład w 4 tygodniu ciąży, a według obliczeń lekarza – w piątym. Skąd się biorą takie różnice? Łatwo można to zrozumieć, porównując obliczenia do podawania wieku. Kiedy dziecko ma roczek, oznacza to, że w rzeczywistości skończyło roczek, gdyż właśnie przeżyło 12 miesięcy. Podobnie, kiedy jesteś od tygodnia w ciąży, oznacza to, że kończysz właśnie pierwszy tydzień ciąży. W zasadzie można mówić o danym tygodniu, jeśli się zakończył. Dlatego też, jeśli jesteś w trakcie:

 • Pierwszego tygodnia ciąży, jesteś w zerowym tygodniu ciąży;
 • Drugiego tygodnia ciąży, jesteś pierwszym tygodniu ciąży;
 • Trzeciego tygodnia ciąży, jesteś w drugim tygodniu ciąży;

Co oznacza trymestr?

“Trymestr” oznacza “trzy miesiące”. Ponieważ większość ciąż trwa około 9 miesięcy kalendarzowych, dzieli się je na trzy trymestry. Lekarze obliczają jednak ciążę na 10 miesięcy, a więc 40 tygodni. Rozbieżność ta często prowadzi do nieporozumień, gdyż o ile 9 miesięcy łatwo podzielić na 3 trymestry, to na 40 tygodni już nie daje nam to liczby całkowitej. Dlatego też podział na trymestry, miesiące i tygodnie wygląda następująco:

 • I trymestr – 1, 2, 3 miesiąc – 1-13 tydzień
 • II trymestr – 4, 5, 6 miesiąc – 14 – 27 tydzień
 • III trymestr – 7, 8, 9 miesiąc – 28 – 40 tydzień

Czemu służy podział na trymestry?

Mimo pewnych niedogodności w określeniu tygodnia ciąży, warto choć w przybliżeniu wiedzieć, jak długo trwa ciąża
Mimo pewnych niedogodności w określeniu tygodnia ciąży, warto choć w przybliżeniu wiedzieć, jak długo trwa ciąża
Podział na trymestry pozwala na opisanie zmian, jakie zachodzą w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka. W pierwszym trymestrze wraz z podekscytowaniem nowym stanem mogą pojawić się wyczerpanie i lęk. W drugim trymestrze kobieta najczęściej czuje się dużo lepiej. Widać już powiększający się brzuszek, a pierwsze objawy ciąży, takie jak mdłości i wymioty, ustępują. Trzeci trymestr to czas, gdy kobieta potrzebuje dodatkowej energii potrzebnej do rozwoju płodu, a ponadto znów mogą dać o sobie znać wyczerpanie i niepokój.

Różnice w pomiarach płodu

Warto pamiętać, że wszystkie dane na temat płodu, jego wielkości, wagi i wyglądu, są podawane w przybliżeniu i nie ma jednego wzorca, który stanowiłby idealny wzór. Na początku ciąży większość dzieci ma tę samą wielkość, jednak z czasem, zwłaszcza od II trymestru, zaczynają uwidaczniać się różnice i każde rośnie swoim tempem. Stąd niektóre noworodki ważą 2,8 kg, inne 4,0 kg. W obu przypadkach dzieci te mogą być całkowicie zdrowe.

Tak szukaliście naszych porad:

 • ktory tydzien ciazy
 • który to tydzień ciąży
 • jak sprawdzic w ktorym tygodni ciazy sie jest
 • jak sprawdzic w ktorym jest sie tygodniu
 • jak sprawdzic ktoryvto tydzien ciazy
 • jak sprawdzić który tydzień ciąży
 • jak sprawdzić który to tydzień ciąży
 • jak sprawdzic ktort tydzien ciazy
 • jak obliczyć który to tydzień ciąży
 • ciąża -po jakim czasie od czasu zapłodnienia można stwierdzić czy to jest może

Zobacz jak wybrać inne akcesoria dla dzieci w 2018:

Jak sprawdzić, który to tydzień ciąży? opinie i cena na 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.