Jak określić termin porodu?


482 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na 4.4 / 5!

Termin porodu łatwo obliczyć stosując regułę Naegelego
Termin porodu łatwo obliczyć stosując regułę Naegelego
Termin porodu to dzień, o którym każda przyszła mama często myśli i według którego układa swoje plany. Oczywiście nie wiadomo nigdy do końca, jak i kiedy rozpocznie się poród. Jednak określenie choćby przybliżonego dnia rozwiązania pozwala na spokojniejsze przygotowanie się do przyjścia na świat potomka. O dacie porodu dowiadujemy się na wizycie lekarskiej, po potwierdzeniu ciąży, ale można również w prosty sposób obliczyć ją we własnym zakresie.

Na ile pewny jest wyznaczony przez lekarza termin porodu?

Ciąża trwa średnio 280 dni, czyli 40 tygodni od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Dzień ten uważa się za pierwszy dzień ciąży, chociaż zapłodnienie prawdopodobnie nastąpiło około 2 tygodnie później. Sposób na stuprocentowo pewne ustalenie terminu porodu nie istnieje. Niewiele, bo około 5% kobiet rodzi dokładnie w wyznaczonym dniu. Dobrze jest mieć określony szacunkowo dzień porodu, jednak nie warto uznawać go za pewnik.

Jak mogę obliczyć dzień porodu?

W przypadku regularnych, 28 – dniowych miesięcznych cykli menstruacyjnych, do obliczenia przybliżonej daty porodu można zastosować dwie metody.

  • Reguła Naegelego. To proste obliczenie: do pierwszego dnia miesiączki dodajemy 7dni, a następnie odejmujemy 3 miesiące. Na przykład, jeśli pierwszy dzień twojej ostatniej miesiączki przypadł na 1 grudnia, dodaj do niego 7 dni (8 grudnia), odejmij 3 miesiące (8 września) i zmień rok, jeśli trzeba. Dzień daty porodu obliczony jest wówczas na 8 września kolejnego roku.
  • Kółko położnicze. To metoda, którą stosują lekarze. Jest ona również bardzo prosta, gdyż wystarczy zaznaczyć datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a wskaźnik pokazuje datę porodu.

Co w przypadku, gdy nie pamiętam daty mojej ostatniej miesiączki?

To bardzo częsty przypadek, jednak i wtedy istnieje sposób na ustalenie przybliżonego dnia porodu. Jeśli pamiętasz, w którym tygodniu miałaś ostatnią miesiączkę, lekarz będzie mógł dość dokładnie go określić, a jeśli nie będziesz pamiętać również tygodnia, z pomocą przyjdzie badanie USG.

Jak oblicza się termin porodu w przypadku nieregularnych miesiączek?

Jeśli menstruacja kobiety trwa dłużej niż 28 dni, można również użyć koła położniczego, jednak uzyskany wynik należy rozszerzyć o pewne dodatkowe obliczenia. Druga część cyklu menstruacyjnego trwa 14 dni. To czas od owulacji do następnej miesiączki. Jeśli twój cykl wynosi na przykład 35 dni, prawdopodobnie twoja owulacja przypada na 21 dzień. Ustalenie przybliżonego dnia owulacji pomaga na określenie pierwszego dnia ostatniej miesiączki, a co za tym idzie, wyznaczenie dnia porodu przy pomocy koła położniczego.

Co oznacza data porodu z badania USG?

Lekarz ginekolog rzadko zmienia wyznaczony wcześniej termin porodu
Lekarz ginekolog rzadko zmienia wyznaczony wcześniej termin porodu
Podczas wykonywania badania USG lekarz porównuje dwie daty: datę porodu obliczoną na podstawie daty ostatniej miesiączki oraz datę oszacowaną na podstawie wyników badania USG. Rzadko zdarza się, aby były one identyczne, ale zwykle są do siebie zbliżone. Jeśli badanie w I trymestrze wykaże znaczącą różnicę w obu datach, lekarz może przyjąć za właściwą datę sugerowaną przez wyniki badania USG.

Dlaczego lekarz zmienia datę porodu?

Lekarz może zmienić datę porodu, jeśli płód jest znacząco mniejszy lub większy niż wskazywałby na to ustalony tydzień ciąży. Podczas badania USG płód mierzony jest od ciemienia do kości ogonowej lub (od około 20 tygodnia ciąży) od ciemienia do spodu pięt. W I trymestrze większość płodów ma podobną wielkość, dlatego w tym czasie najłatwiej jest ustalić datę porodu. Zmiana wyznaczonego dnia może nastąpić, jeśli szacowana data różni się od tej, na którą wskazywałyby wyniki badania USG o więcej niż tydzień. W II trymestrze ciąży badanie USG nie jest już tak miarodajne, dlatego lekarz zmieni datę porodu, jeśli różnica pomiędzy wyznaczoną datą a datą, jaką wskazuje badanie USG, jest większa niż 2 tygodnie. W III trymestrze ciąży badanie USG jest mało miarodajne w odniesieniu do spodziewanej daty rozwiązania, dlatego lekarze rzadko zmieniają w tym okresie wcześniej ustaloną datę porodu.

Tak szukaliście naszych porad:

  • kółko położnicze
  • kolko poloznicze
  • kołko poloznicze
  • prosta metoda obliczania dnia porodu

Zobacz jak wybrać inne akcesoria dla dzieci w 2018:

Jak określić termin porodu? opinie i cena na 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.