Chodziki dla dzieci


1805 osób uznało nasze porady za wartościowe i ocenili je na 4.6 / 5!

Vtech Chodzik Pchacz Gawędziarz Trefl
Vtech Chodzik Pchacz Gawędziarz Trefl
O chodzikach dla dzieci słyszymy często w kontekście wad postawy, jakie mogą wywoływać. Jednak są to sprzęty, które wielu rodziców nadal kupuje lub ma zamiar kupić. Co sprawia, że zakup chodzika jest kuszący i czy wszystkie chodziki wpływają negatywnie na rozwój dziecka? W niniejszym artykule staramy się rozwiać te wątpliwości.

Chodzik chodzikowi nierówny

Jeszcze do niedawna chodzik kojarzył się wszystkim z ramą z siedziskiem pośrodku. Obecnie, prócz takich sprzętów mamy również do wyboru chodziki o innej konstrukcji. Są one przeznaczone dla dzieci, które potrafią już stawiać pierwsze kroki, ale do pewnego chodzenia potrzebują podpórki. Tego rodzaju chodziki mają o wiele lepszą opinię niż tradycyjne.

Chodziki dla dzieci – Ranking TOP 10

Chodziki w formie balkonika

Wspomniane powyżej chodziki z ramą to sprzęty, które rodzice kupują najczęściej w momencie, gdy dziecko potrafi już samo siedzieć. Szeroki stelaż sprawia, że dziecko, nawet kiedy szybko się porusza, nie powinno się uderzyć. Z przodu ramy zamontowane są zwykle atrakcyjne dla dziecka przyciski z melodyjkami lub inne zabawki. Chodziki takie wykonane są z plastiku i mają małe kółka umożliwiające szybkie przemieszczanie się. Znajdując się w pozycji siedzącej, maluch wykonuje ruchy obiema nóżkami jednocześnie, przesuwając w ten sposób balkonik w różne strony.

Zalety chodzików w formie balkonika

W balkoniku dziecko jest bezpieczne: szeroka rama chroni je przed ewentualnymi uderzeniami, jak również przed dostępem do niebezpiecznych dla niego przedmiotów. Ponadto, balkoniki kuszą dziecko jaskrawymi kolorami i zabawkami, dzięki czemu maluch może zająć się sobą przez długi czas. Jeśli dziecko wkładane jest do takiego chodzika wyjątkowo i sporadycznie, może to być dla niego atrakcja, która nie wpłynie negatywnie na rozwój.

Chodzik dziecięcy Chicco RAINBOW
Chodzik dziecięcy Chicco RAINBOW

Chodziki w kształcie krzesełka

Porównaj aktualne ceny

Wady chodzików w formie balkonika

Z punktu widzenia lekarzy i fizjoterapeutów, chodzik – balkonik ma same wady:

 • W nienaturalny sposób obciąża miednicę, tułów, nogi i stopy,
 • Zaburza naukę wyczucia podłoża, przestrzeni i bezpieczeństwa,
 • Wyrabia zły nawyk chodzenia na palcach,
 • Może być przyczyną wad postawy w późniejszym wieku.

Pchacze

Pchacz - wózek dla lalek
Pchacz – wózek dla lalek
Chodziki w formie pchaczy to najczęściej wózeczki, na które można załadować na przykład klocki, a nawet mini wózeczki dla lalek. Muszą mieć one stabilną konstrukcję, gdyż dziecko opiera się o nie podczas chodzenia. Takie chodziki produkowane są z drewna, drewna i metalu lub plastiku i mogą być ozdobione postaciami z bajek czy zwierząt. Takiego sprzętu może używać dziecko, które potrafi co najmniej samodzielnie stawiać pojedyncze kroki.

Zalety pchaczy

To zabawki, które ćwiczą umiejętność chodzenia bez ingerowania w naturalne odruchy dziecka. Stanowią rodzaj podpórki, którą maluch może w każdej chwili sam odstawić i zmienić swoją pozycję i rodzaj aktywności. Ponadto, podczas jej używania wszystkie części ciała obciążane są w naturalny sposób.

Wady pchaczy

Pchacze powinny być doskonale wyważone i posiadać kółka, które zapewnią bezpieczną prędkość przemieszczania się dziecka. Zabawki te bowiem nie chronią dziecka przed ewentualnymi zderzeniami lub wywrotkami. Cecha ta może równocześnie uchodzić za zaletę, gdyż upadki i zderzenia są naturalnym elementem nauki chodzenia.

Jeździki

Jeździki również kwalifikują się do kategorii chodzików, gdyż ułatwiają naukę chodzenia. Są to zabawki, które przypominają budową mały rowerek, z tym że mają one po 3 lub 4 koła. Pośrodku znajduje się siodełko. Dziecko siedzi na wysokości, która umożliwia mu swobodne odpychanie się nóżkami od podłoża, a tym samym przemieszczanie się. Jeździki przeznaczone są dla dzieci, które stabilnie siedzą i potrafią utrzymać równowagę na takim pojeździe. Wykonane są najczęściej z plastiku lub drewna i metalu.

Zalety jeździków

Jeździki, podobnie jak pchacze, nie ingerują w naukę chodzenia. To zabawki, które mogą ją urozmaicać i wpływać korzystnie na rozwój mięśni, jak również zmysłu równowagi i wyczucia przestrzeni.

Popychacze i chodziki Chicco Aktualna cena
Popychacze i chodziki Fisher Price Aktualna cena

Wady jeździków

Jeśli dziecko nie ma jeszcze dobrej równowagi i zostanie obdarowane takim sprzętem zbyt szybko, może się zniechęcić zbyt wieloma upadkami.

Skoczki

Skoczki to dmuchane zabawki, najczęściej w formie konika lub innych zwierzątek. Dziecko może usiąść naniej i przemieszczać się, odpychając nóżkami; wykonuje tym samym niewielkie skoki. Zabawka ta przeznaczona jest dla dzieci, które potrafią utrzymać na niej równowagę, najlepiej takich, które potrafią już chodzić.

Zalety skoczków

Przy takiej zabawce dziecko może bezpiecznie ćwiczyć chodzenie
Przy takiej zabawce dziecko może bezpiecznie ćwiczyć chodzenie
Skoczki należą do tej samej grupy zabawek, co jeździki i pchacze; w naturalny sposób rozwijają umiejętności związane z chodzeniem. Choć wymagają nieco większej równowagi niż dwa pozostałe sprzęty, zapewniają dziecku zabawę bez szkodliwych obciążeń.

Wady skoczków

Trzeba dobrze wyczuć moment, w którym dziecko może zacząć używać skoczka. Jeśli nie będzie miało jeszcze wystarczająco rozwiniętego zmysłu równowagi, zabawa może skończyć się uderzeniem lub wywrotką , co z kolei może zniechęcić malucha.

Od kiedy dziecko może używać chodzika?

Chodziki w formie jeździków, pchaczy i skoczków mogą być używane przez dzieci, które już opanowały umiejętność chodzenia bądź stawiają pewnie pierwsze kroki. Do chodzików w formie balkonika nie powinno się sadzać dzieci, które jeszcze same nie siedzą. Ponadto, nawet jeśli opanowały tę umiejętność, czas w jakim w nich przebywają, powinien być skrócony do minimum.

Producenci i ceny

Popularni w Polsce producenci balkoników, jeździków, pchaczy i skoczków to: Fisher Price, Peg – Perego, Scratch, Legler, Janod, Bajo, Caretero, Smoby, Baby Mix, Chicco, Sun Baby. Najtańszy chodzik można kupić już za 70 złotych, natomiast najdroższy może osiągnąć cenę nawet 600 złotych.

Pchacz i popychacz dziecięcy Fisher Price Lew Y9854
Pchacz i popychacz dziecięcy Fisher Price Lew Y9854

Pchacze i popychacze dla dzieci

Porównaj aktualne ceny

Tak szukaliście naszych porad:

 • ceny chodzików dla dzieci
 • chodzik dla dziecka
 • tradycyjny chodzik dla dzieci
 • pchacz dziecięcy
 • niemowlę chodzik jakie sa rodzaje
 • typy chodzikow dla niemiwlat
 • jezdzik top 10
 • jaki chodzik opinie
 • jaki chodzik dla dziecka 2017
 • jaki chodzik 0

Zobacz jak wybrać inne akcesoria dla dzieci w 2018:

8 komentarzy
 1. kaja 1 rok temu
  Odpowiedz

  W sumie to już chyba lepiej kojec kupić niż chodzik. Ile może być przydatna taka zabawka? Miesiąc? Dwa? Równie dobrze można w takim kojcu dać dziecku pełno zabawek, a przynajmniej się mu nie niszczy kręgosłupa.

 2. Iga 1 rok temu
  Odpowiedz

  My z mężem zakupiliśmy na allegro świetny chodzik dla naszego synka w kształcie samochodu. Ma balkonik, więc jest zabezpieczony z każdej strony. Ma mnóstwo światełek i melodyjek. Młody jest zachwycony i tak się może bawi godzinami, a my mamy trochę czasu dla siebie.

 3. Satima 1 rok temu
  Odpowiedz

  Tyle opinii jest negatywnych jeśli chodzi o chodzik dla dzieci, a mój synek miał, korzystał, fakt tylko przez jakiś czas i nic złego się nie stało, ani z jego kręgosłupem, ani z jego miednicą. Wszystko zdrowe. Nie można dać się ześwirować.

 4. Samanta 1 rok temu
  Odpowiedz

  Moja córeczka miała i chodzik i jeździk i wszystko było ok. Teraz przekazałam bratu i też sobie chwali. Taki chodzik i jeździk bez problemu można nabyć w przystępnych cenach na allegro.

 5. honoratka1 1 rok temu
  Odpowiedz

  Trafiam czasami na opinie typu „ja wychowałam swoje bez chodzika i jakoś dałam radę”. Po pierwsze, to że jeden daje radę, nie znaczy, że drugi musi (a moze daje sobie radę lepiej z czymś innym), a po drugie z tym „dawaniem rady”, to przecież na upartego i bez łóżeczka można, i bez wózka…

 6. Gusia 1 rok temu
  Odpowiedz

  Mój syn ma jeździk i naprawdę jesteśmy zadowoleni. Kupiliśmy co prawda używany na allegro, ale wyglądał jak nowy. Jestem bardzo zadowolona z zakupu :-)

 7. Nela 11 miesięcy temu
  Odpowiedz

  Ja miałam jeździk Chicco Artsana, bardzo fajna opcja . ;)

 8. chloe 11 miesięcy temu
  Odpowiedz

  Zawsze jak mowa o chodzikach, to powstaje kwestia chodzik a zdrowie dziecka. Wiadomo, nikt nie chce swojemu szkrabowi zrobić krzywdy. Jednak podchodząc do tego tematu ze zdrowym rozsądkiem, można naprawdę dużo skorzystać. Zwłaszcza, jeśli jest się samemu cąły dzień z dzieckiem. Mojego malucha wkłądałam do chodzika kilka razy dziennie, ale dosłownie na chwilę – taką jak wyjście do toalety, zlanie wody z ziemniaków czy pójście po coś na strych. I nigdy nie płakał, a wręcz była to wielka atrakcja, bo tylko właśnie na chwilę.

Chodziki dla dzieci opinie i cena na 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.