Aspirator do nosa


1282 rodziców wybrało właściwy aspirator oceniając ten poradnik na 4.7 / 5!

Choć katar u niemowlęcia nie zawsze oznacza walkę z poważną chorobą i może wynikać jedynie z przeziębienia, jego zbagatelizowanie może skończyć się poważniejszymi konsekwencjami. Dodatkowo, zapchany nos utrudnia oddychanie, a przez to zakłóca sen i ssanie pokarmu. Nie warto narażać dziecka na takie problemy, tym bardziej że w prosty sposób można im zapobiec. Gumowa gruszka lub aspirator do nosa to przyrządy, które mogą nam w tym pomóc. Mamy nadzieję, że niniejszy artykuł okaże się przydatny w podjęciu decyzji, jaki aspirator wybrać.

Jaki wybrać aspirator do nosa?

Na polskim rynku istnieje kilka rodzajów aspiratorów, a wybór odpowiedniego zależy zarówno od indywidualnych preferencji, jak i zasobności portfela. Najprostszym i jednocześnie najtańszym aspiratorem jest gumowa gruszka. Ponadto, w sklepach znajdziemy też aspiratory z ustnikiem, elektroniczne oraz podłączane do odkurzacza. Porównanie wszystkich wymienionych aspiratorów z pewnością pomoże w zakupie najlepszego urządzenia.

Aspirator do nosa Duna Katarek Plus
Aspirator do nosa Duna Katarek Plus

Aspirator do nosa

Porównaj aktualne ceny

Gumowa gruszka do nosa – działanie

Aspirator do nosa Canpol babies
Aspirator do nosa Canpol babies
Gumowa gruszka zakończona jest plastikową końcówką. Przed włożeniem końcówki do dziurki nosa dziecka zaciskamy gruszkę, a drugą dziurkę nosa zatykamy. Po włożeniu końcówki puszczamy gruszkę, która zasysając powietrze, zasysa również wydzielinę znajdującą się w nosie.

Gumowa gruszka do nosa – opinie użytkowników

Użytkownicy, którzy do oczyszczania noska u niemowlęcia stosują gumową gruszkę są zgodni co do tego, że jej dużą zaletą jest jej niska cena i łatwość w obsłudze. Ponadto, nie wydaje żadnych dźwięków, których dziecko mogłoby się przestraszyć. Gruszka jednak ma małą siłę ssania i nie zawsze można oczyścić nosek dziecka, zwłaszcza jeśli zalegający śluz jest gęsty. Jest to również urządzenie trudne do utrzymania w czystości ze względu na minimalny dostęp do wnętrza gruszki. Może się w nim rozwinąć pleśń, dlatego wiele osób używa go jednorazowo.

Aspirator do nosa z ustnikiem – działanie

Aspirator z ustnikiem składa się z korpusu, wężyka oraz dwóch końcówek. Jedną z nich, przypominającą kształtem strzykawkę, wkłada się do dziurki nosa dziecka, a druga zakończona jest ustnikiem. Usuwanie wydzieliny polega na delikatnym odsysaniu wydzieliny przez rodzica. Zatrzymuje się ona na wymiennym filtrze.

Aspirator do nosa z ustnikiem – opinie użytkowników

Wszystkie części aspiratora z ustnikiem łatwo utrzymać w higienicznej czystości, ponieważ można je wygotować – to najczęściej wymieniana zaleta tego rodzaju urządzeń. Istnieją jednak doniesienia mówiące, że filtry nie zatrzymują zarazków znajdujących się w wydzielinie i ma to swoje odzwierciedlenie w opiniach stosujących je rodziców. Okazuje się, że stosując aspirator z ustnikiem, częściej zarażają się od dzieci.

Aspirator podłączany do odkurzacza – działanie

Aspirator podłączany do odkurzacza działa na podobnej zasadzie jak aspirator z ustnikiem. Różnica między nimi polega jednak na tym, że „funkcję ssącą” pełni tu odkurzacz, który podłącza się do aspiratora.

Aspirator podłączany do odkurzacza – opinie użytkowników

Ten rodzaj aspiratora pozwala na higieniczne usuwanie wydzieliny znajdującej się w nosku dziecka, bez narażania rodzica na kontakt z zarazkami. Jednocześnie, u większości rodziców wzbudza obawy sam fakt wykorzystania mocy odkurzacza w kontakcie z dzieckiem. Producenci tego rodzaju urządzeń uspokajają jednak użytkowników i zapewniają o całkowitym bezpieczeństwie. Trudno też odmówić im słuszności, ponieważ wielu rodziców po pokonaniu tego rodzaju obaw, jest zadowolonych działania aspiratorów podłączanych do odkurzacza. W instrukcji użytkowania podane są parametry, jakie musi spełniać odkurzacz, który chcemy wykorzystać. Warto obejrzeć film przedstawiający instruktaż stosowania aspiratora podłączanego do odkurzacza.

Aspirator elektroniczny – działanie

Aspirator elektroniczny to urządzenie, które działa przy użyciu baterii. Podczas zabiegu odsysania wydzieliny z nosa można regulować jego siłę ssącą, a wydzielina zatrzymuje się na specjalnym filtrze.

Aspirator elektroniczny – opinie użytkowników

W przeciwieństwie do uprzednio wymienionych urządzeń, aspirator elektroniczny zapewnia jednocześnie pełną higienę oraz kontrolę nad mocą ssania. Sprawia to, że cieszy się dobrą opinią wśród użytkowników. Pewien problem może stanowić sytuacja, w której potrzebujemy aspiratora (na przykład w nocy) i okaże się, że baterie są rozładowane, a nie mamy zapasowych. W takim przypadku aspirator elektroniczny będzie bezużyteczny.

Dodatkowe informacje

Aspirator do nosa Frida
Aspirator do nosa Frida
Zarówno gumowa gruszka, jak i wszystkie pozostałe rodzaje aspiratorów przeznaczone są do użytku dla dzieci od momentu urodzenia. Większość urządzeń tego typu ma dwa rozmiary końcówek, dzięki czemu można je stosować zarówno u noworodków, jak i większych niemowląt i dzieci. Przed odessaniem wydzieliny zaleca się zakroplenie każdej dziurki solą fizjologiczną lub solą morską w sprayu przeznaczoną do oczyszczania nosa. Pozwoli to na rozrzedzenie śluzu i ułatwi jego usunięcie.

Producenci i ceny aspiratorów do nosa

Wśród producentów aspiratorów do nosa na polskim rynku znajdują się Frida, Abakus, Aspinosek, BabyOno, Aspinosek, Salus, Sanity, Miniland, Beaba, Canpol Babies, Katarek, Marimer oraz Cleanoz. Najtańszy aspirator można kupić już za 10 złotych, natomiast najdroższe mogą kosztować około 300 złotych. Popularni producenci gruszek do oczyszczania nosa to Baby Nova, Canpol Babies, BabyOno czy NUK. Są one znacznie tańsze od aspiratorów, bo ich ceny wahają się w granicach od 4 do 20 złotych.

Tak szukaliście naszych porad:

  • aspinosek opinie
  • elektryczny aspirator do nosa jaki

Zobacz jak wybrać inne akcesoria dla dzieci w 2018:

1 opinia
  1. Safina 1 rok temu
    Odpowiedz

    Okres katarowo-grypowy jest już na tapecie, a taki aspirator to dobre rozwiązanie dla maluszków. Mnie jedynie brzydzi ta opcja wyciągania smarków przez zassanie ;)

Aspirator do nosa opinie i cena na 2018

Dodaj swój komentarz:

Dodaj komentarz

Twoje opinie będą widoczne ale adres e-mail pozostanie ukryty.