Zabawki edukacyjne

Już 5421 rodziców uznało ten artykuł za wartościowy i oceniło go na 4.7 / 5!

„Zabawki edukacyjne” to etykieta, którą producenci zabawek lubią określać swoje produkty. Czy oddaje ona rzeczywistość? Czy możemy przyspieszyć rozwój dziecka? Oto kilka porad, jak wybrać najlepsze zabawki edukacyjne, by dziecko miało nie tylko dużo zabawy, ale też nauki.

Jak najmniej techniki

Związek pomiędzy zabawą i nauką istnieje od zawsze, ale zabawki wykorzystujące zaawansowaną technologię często niewiele mają wspólnego z doskonaleniem umiejętności dzieci. Dzieci, które zbyt dużo czasu spędzają na zabawie takimi zabawkami są „rozpieszczane” stałym zapewnieniem rozrywki i bodźców i nie rozwijają swoich własnych umiejętności. Skutkuje to brakiem cierpliwości, zainteresowania książkami i nauką, a także brakiem przyjemności płynącej z własnej kreatywności. Dlatego najlepsze zabawki edukacyjne to proste przedmioty, które rozwijają umiejętności motoryczne, skupienie i wyobraźnię.

Jakie zabawki edukacyjne dla dzieci wybrać i kupić?
Zabawki edukacyjne dla chłopca i dziewczynki

Zabawki edukacyjne dla dzieci

Porównaj aktualne ceny

Wybierz zabawkę specjalnie dla swojego dziecka

Zabawki to narzędzia, które tworzą atmosferę do nauki, dlatego powinny być dobrane dla dziecka ze względu na jego wiek, zainteresowania i poziom rozwoju. Nie warto kupować czegoś, co sami chcemy lub chcieliśmy mieć jako dzieci. Zabawka ma podobać się naszej latorośli i tylko wtedy spełni swoją edukacyjną rolę. W przypadku małego dziecka będzie to rozwój umiejętności i zachęta do samodzielnego uczenia się. Wybierając zabawkę edukacyjną dla swojego malucha, można sugerować się poradami innych i zaleceniami producenta, ale przede wszystkim trzeba wziąć pod uwagę indywidualne cechy dziecka.

Tablice edukacyjne Aktualne ceny
Zrób to sam Aktualne ceny
Domki edukacyjne Aktualne ceny
Zestawy konstrukcyjne Aktualne ceny

Rozwój wyobraźni

Zabawki edukacyjne powinny zachęcać do kreatywności
Zabawki edukacyjne powinny zachęcać do kreatywności
Najlepsze zabawki to takie, które uczą pod pozorem zabawy. U dzieci istnieje naturalna chęć do nauki, która dzięki takim zabawkom zostaje wzmocniona. Odpowiednio dobrane zabawki mogą służyć dzieciom przez długie lata, a zmieniać się będzie tylko sposób ich wykorzystania. Uniwersalne, proste, a zarazem łatwo dostępne zabawki to klocki, lalki, puzzle czy stroje do przebierania się.

Rozsądek i umiar

Rodzice powinni podchodzić z dużą ostrożnością do obietnic, jakie przedstawiają reklamy zabawek edukacyjnych. Rozwoju dziecka nie można przyspieszyć; dzieci rozwijają się w swoim własnym tempie. Próba przyspieszenia rozwoju może w rzeczywistości zwolnić jego tempo, ponieważ dziecko zmuszane jest do wykonywania czynności, do których nie jest jeszcze gotowe. W rezultacie zaniedbuje się to, co powinny robić na danym etapie rozwoju.

Djeco Drewniane iglo - sorter kształtów
Djeco Drewniane iglo – sorter kształtów

Sortery dla dzieci

Porównaj aktualne ceny

Zabawki edukacyjne dla noworodków

Możliwości percepcyjne noworodków nie są jeszcze duże, dlatego warto sięgnąć po zabawki o jaskrawych, kontrastujących ze sobą barwach. Najlepsze na tym poziomie rozwoju są karuzele wieszane nad łóżeczkiem. Dzięki nim rozwija się koordynacja wzrokowa i podstawowa aktywność ruchowa.

Zabawki edukacyjne dla dzieci do 6 miesiąca życia

Najlepsza nauka jest wtedy, gdy nie zdajemy sobie z niej sprawy
Najlepsza nauka jest wtedy, gdy nie zdajemy sobie z niej sprawy
Dzieci w tym wieku uwielbiają tworzyć dźwięki, dlatego doskonałe będą dla nich zabawki, które im to umożliwiają: grzechotki, dzwoneczki czy instrumenty muzyczne dostarczą takiemu maluchowi dużo radości, a przy tym uczy się on, że jego działanie przynosi efekt. Świetnie sprawdzi się tu również mata edukacyjna.

Zabawki edukacyjne dla dzieci w 6 – 9 miesiącu życia

Kolorowe, duże klocki, sortery, wieże i zabawki do kąpieli to doskonały zestaw do zabawy dla dzieci od 6 do 9 miesiąca życia. Uczą one koordynacji ruchowej i skupienia.

Klocki drewniane Plan Toys Zamek księżniczki
Klocki drewniane Plan Toys Zamek księżniczki

Klocki drewniane dla dzieci

Porównaj aktualne ceny

Zabawki edukacyjne dla rocznego dziecka

Dziecko, które kończy 12 miesięcy można zaopatrzyć w zabawki doskonalące umiejętności, które już zdobyło. Mogą to być: jeździki, zabawki do pchania lub do ciągnięcia na sznurku, klocki, czy skoczki. Dobrze sprawdzą się w przypadku rocznego dziecka zabawki na płozach, takie jak koniki bujane: bawią, wyciszają i doskonalą koordynację ruchową.

Rodzic jest najlepszą “zabawką edukacyjną”

Dla rozwoju dziecka najważniejsza jest rozmowa z rodzicem i chwile, gdy pokazuje mu on świat. Nie zastąpią tego najdroższe zabawki ani filmy, które są jedynie namiastką nauki w kontakcie z bliskim człowiekiem. Dlatego też psychologowie twierdzą, że pierwszą „zabawką edukacyjną”dla dziecka powinien być dorosły, który towarzyszy mu w poznawaniu cudów tego świata poprzez wspólną rozmowę, zabawę i czytanie.

Zabawki edukacyjne dla chłopców i dziewczynek
Zabawki edukacyjne dla dzieci

Zabawki edukacyjne

Porównaj aktualne ceny

Tak szukaliście naszych porad:

  • warto zabawki rozwija na roczek
  • zabawki dla 1 5 rocznego dziecka
  • zabawki edukacyjne

1 Comment

  1. Wiele z tych zabawek służy potem bardzo długo. Mamy zabawki edukacyjne przeznaczone na roczek, a mój ma 3 latka i bawi się nimi od dwóch lat, ciągle jakby były nowe. To chyba znak dobrej zabawki, że dziecko się nią nie nudzi i ciągle widzi w niej coś dla siebie ciekawego.

Dodaj komentarz

Navigate