Sposoby na kolkę

Już 2670 rodziców uznało ten artykuł za wartościowy i oceniło go na 4.4 / 5!

Kolka to zupełnie normalny stan pojawiający się u noworodków i niemowląt. Choć nie świadczy o chorobie, jej objawy mogą być prawdziwym utrapieniem zarówno dla samego malucha, jak i dla martwiących się o swoją pociechę rodziców. Jakie są sposoby na kolkę?

Co to jest kolka?

Kolka to bolesny skurcz jelit, który pojawia się równie nagle, co ustaje. Dotyka około 40 % dzieci pomiędzy 1. a 3. miesiącem życia i, choć jest trudna do zniesienia zarówno dla dzieci, jak i rodziców, nie pozostawia żadnych zdrowotnych konsekwencji. Przyczyny kolki jak dotąd nie zostały do końca poznane i opinie na ten temat są rozbieżne. Obecnie podejrzewa się, że jej ataki mogą wywoływać następujące czynniki:

Delicol - kropelki przynoszące ulgę w przypadku kolki u niemowląt
Delicol – kropelki przynoszące ulgę w przypadku kolki u niemowląt
 • Niedojrzałość przewodu pokarmowego u dziecka,
 • Alergia na białko mleka krowiego, jakie spożywa matka karmiąca piersią,
 • Niedobór laktazy, enzymu trawiącego cukier mleczny zawarty zarówno w pokarmie matki, jak i mieszance mlecznej,
 • Zbyt duża ilość powietrza połykanego podczas karmienia,
 • Zbyt duża ilość bodźców, na jakie narażone jest dziecko,
 • Stres, przemęczenie i złe samopoczucie matki.

Objawy kolki u niemowlaka

Jak rozpoznać kolki u dziecka? Jeśli dziecko mocno płacze przez kilka minut do nawet kilku godzin dziennie, mniej więcej o tej samej porze, istnieje duże prawdopodobieństwo, że cierpi na kolki. Prócz tego dziecko może mieć wzdęty brzuch, zaczerwienioną buzię, podkurczać nóżki, a także napinać i prężyć całe ciało. O kolkach mogą też świadczyć gazy, a także ulewanie się czy wymioty.

Rodzaj pokarmu a kolki

Kolki mogą pojawiać się u wszystkich dzieci, bez względu na to, czy są karmione piersią, czy mlekiem modyfikowanym. Aby zapobiegać połykaniu przez dziecko nadmiernej ilości gazów, warto zwrócić uwagę na sposób karmienia. Lepiej jest karmić dziecko dłużej z jednej piersi niż krócej z obu (pokarm pojawiający się na początku zawiera więcej laktozy, a mniej tłuszczu). Dobrym sposobem jest też podstawienie pod nogi łóżeczka na przykład książek, tak by było ono lekko uniesione przy główce. Bezwzględnie należy pamiętać każdorazowo o „odbijaniu” dziecka. Dzięki temu pozbędziemy się nadmiaru powietrza, jakiego maluch nałykał się podczas karmienia. Większość producentów mieszanek mlecznych dla dzieci ma w swojej ofercie mieszanki przeciwdziałające kolkom (na przykład Bebiko, Bebilon czy Nan).

Domowe sposoby na kolkę

Jaki jest najlepszy sposób na kolkę? Nie zaszkodzi porównanie sposobów innych rodziców, jak również wybór odpowiedniego preparatu z apteki. Zanim jednak po nie sięgniemy, warto wypróbować najpierw domowe sposoby na kolkę, które mogą przynieść ulgę dziecku. Należą do nich:

Espumisan - kropelki na kolkę u niemowląt
Espumisan – kropelki na kolkę u niemowląt

 • Masaż brzuszka,
 • Podanie herbatki koperkowej,
 • Podanie herbatki rumiankowej,
 • Ciepła kąpiel,
 • Ogrzanie brzuszka termoforem lub suszarką (przykrywamy wcześniej brzuszek pieluszką i uważamy, by zarówno termofor, jak i strumień powietrza z suszarki nie były za gorące),
 • Noszenie dziecka lub układanie w pozycji na brzuszku.

Oto przykładowy masaż, który może złagodzić kolkę u niemowlęcia:

Kropelki na kolki

Leki na kolki dla niemowląt, jakie można kupić w aptece, produkowane są zwykle na bazie simetikonu lub dimetikonu. Działanie tych substancji polega na obniżaniu napięcia powierzchniowego gazów znajdujących się w przewodzie pokarmowym. Dzięki temu przeciwdziałają pojawieniu się kolki. Kropelki takie podaje się przed posiłkiem lub po posiłku przy pomocy łyżeczki lub zakraplając bezpośrednio do buzi dziecka. Warto zanotować datę otwarcia butelki, gdyż niektóre tego rodzaju preparaty mają krótki termin ważności (na przykład 30 dni od daty otwarcia).

Jakie kropelki na kolki wybrać i kupić?

Zanim sięgniemy po kropelki na kolkę, aby złagodzić dolegliwości noworodka czy niemowlęcia, warto wykluczyć inne przyczyny wymienionych powyżej objawów. Mogą one zwiastować inne problemy zdrowotne takie jak:

 • Zapalenie ucha środkowego,
 • Infekcja układu moczowego,
 • Wgłobienie,
 • Zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych.

Jeśli lekarz wykluczy inne choroby, można nabyć jeden z popularnych preparatów: Delicol, Espumisan, Infacol, Bobotic czy Colinox.

Kropelki na kolki – producenci i cena

Producenci najpopularniejszych Celsis Farmaceutica, Berlin Chemie, Forest Laboratories UK, Polpharma, Vitamed. Taki preparat jest dość tani, ponieważ kosztuje około 20 złotych.

Tak szukaliście naszych porad:

 • co na kolkę u niemowlaka 2017
 • fotki dziewczyn 3 miesiąc ciąży

9 komentarzy

 1. Jeżeli chodzi o kolki u mojej córci to ustąpiły po zmianie mleka. Także źle dobrane mleko modyfikowane to może być główny powód bolesnych kolek u dzieci.

 2. Mi przyjaciółka poleciła Sab Simplex i naprawdę małemu pomaga. W końcu nocki przespane.

 3. Mojego synka na szczęście ta przykra dolegliwość ominęła. Ale znajomi ze swoją córką to maluchem po jakiś dziurawych drogach musieli zasuwać, bo płacz był niesamowity. Ten domowy sposób na kolkę mogę polecić jako mocno angażujący, ale sprawdzony.

 4. My też jesteśmy zadowoleni z Sab Simplex . Mały dobrze reaguje, spokojnie śpi, więc jak najbardziej polecam!!

 5. U nas o dziwo działają masaże. Wcześniej używaliśmy Sab Simplex, ale skoro pomagają ćwiczenia nie ma co podawać leku.

 6. Ja podaję mojej córeczce herbatkę koperkową i jest ok. Czasami jeszcze pomasuję jej brzuszek, ale to naprawdę sporadycznie.

 7. Sab Simplex to jedyny dobry lek, który naprawdę pomógł moim bliźniaczkom. Wcześniej niestety nic nie pomagało.

 8. U nas pomagało noszenie na brzuszku przy jednoczesnym masowaniu, ale znajomi też wozili dziecko po mieście, bo tylko wtedy się uspokajało:P

Dodaj komentarz

Navigate