Jaki test ciążowy wybrać i kupić?

Już rodziców uznało ten artykuł za wartościowy i oceniło go na 4.5 / 5!

Dwie kreski na teście ciążowym oznaczają wynik pozytywny
Dwie kreski na teście ciążowym oznaczają wynik pozytywny
Test ciążowy stanowi obecnie najpopularniejszy, a jednocześnie pewny sposób na potwierdzenie ciąży. Są one ogólnodostępne, łatwe w użyciu, tanie, a ich dokładność sięga zwykle niemal 100%. Można je wykonać w domu. Na jakiej zasadzie wykrywają ciążę? Jakie są rodzaje testów i kiedy najlepiej ich użyć, by ich wynik był wiarygodny? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości.

Na jakiej zasadzie działa test ciążowy?

Testy ciążowe wykrywają w moczu kobiety hormon o nazwie gonadotropina kosmówkowa (hCG – ang. human chorionic gonadotropin). Jest to hormon produkowany przez łożysko i zapłodnioną komórkę jajową od momentu zagnieżdżenia się w ściance macicy, co następuje około 8 dnia od zapłodnienia. Skuteczność testu ciążowego zależy od poziomu stężenia hCG, jaki jest on w stanie wykryć. Czułość testu najczęściej podaje się w jednostce mlU/ml. Im bardziej czuły test, tym szybciej będzie w stanie wykryć ciążę, gdyż poziom hCG rośnie stopniowo wraz z upływem czasu. Na przykład w trzecim tygodniu ciąży jego poziom sięga od 5 do 50 mlU/ml, by w szóstym osiągnąć wartość od 1080 do 56 500 mlU/ml. Testy ciążowe dostępne w aptekach czy drogeriach wykrywają poziom hCG zwykle w stężeniu około 25 mlU/ml. W zależności od rodzaju i producenta, ich dokładność waha się w granicach 95 – 99,9% .Choć wszystkie domowe testy ciążowe działają na podobnej zasadzie, to jest wykrywają poziom hCG w moczu, można wśród nich wyróżnić kilka rodzajów.

Testy ciążowe – Ranking TOP 10

Pozycja Nazwa testu Producent Cena testu
1 PASO Test ciążowy kasetowy BABY BOOM 1 sztuka 9076373Aktualna Cena
2HYDREX PRZED.TECH.HANDL. Test Ciążowy 1 SztukaHYDREX PRZED.TECH.HANDL.Aktualna Cena
3Paso Trading Test ciążowy kasetowy Baby Boom 1 szt 9056352Paso TradingAktualna Cena
4Blue Cross Bio-Medical Test ciążowy QUIXX płytkowy Blue Cross Bio-MedicalAktualna Cena
5 GREENMED Płytkowy test ciążowy 1 sztBlue Cross Bio-MedicalAktualna Cena
6NEOPHARM SP. Z O.O. NEOPHARM SP Z O.O BABY VIEW Test ciążowy płytkowy 1 szt 9082996NEOPHARM SP. Z O.O.Aktualna Cena
7PHARMATECH test ciążowy, płytkowy, 1 sztPHARMATECHAktualna Cena
8Nord Farm NORDTESTNord FarmAktualna Cena
9Bobo-test test płytkowyBobo-testAktualna Cena
10Genexo Sp.z.o.o QUIXX Test ciążowy płytkowy 1 szt 9045652GenexoAktualna Cena

Pełna lista testów ciążowych… ->

Test ciążowy płytkowy

Test ciążowy płytkowy to najbardziej popularny test ciążowy, który w zestawie zawiera plastikową płytkę i pipetkę. Do czystego pojemnika zbiera się mocz, a następnie nabiera jego niewielką ilość do załączonej pipetki. Na płytce znajdują się dwa okienka. Na jedno z nich zakrapia się mocz, a na drugim po kilku minutach pojawia się wynik. Jeśli w okienku odczytu znajduje się jedna kreska, wynik jest negatywny. Jeżeli dwie – pozytywny. Kreski, w zależności od produktu, mogą mieć kolor niebieski i czerwony lub też tylko czerwony. Brak kresek w okienku oznacza, że test jest nieważny, co może być spowodowane na przykład zbyt małą ilością zakropionego moczu. W takim przypadku badanie należy powtórzyć.

Test ciążowy strumieniowy

Test ten z wyglądu przypomina flamaster, stąd często nazywany jest też flamastrowym. Jego użycie polega na podstawieniu go pod strumień moczu. Po 5 minutach pojawia się wynik – jedna kreska, wykluczająca ciążę, lub dwie – które ją potwierdzają.

Test ciążowy paskowy

Test ten ma, jak sama nazwa wskazuje, postać paska. Zanurza się go w pojemniku z moczem do zaznaczonego poziomu, a następnie odkłada na płaską powierzchnię. Wynik testu można odczytać po kilkunastu sekundach. Pojawia się wówczas albo jedna kreska (brak hormonu hCG) lub dwie kreski, wskazujące na obecność tego hormonu w moczu, a co za tym idzie, na ciążę.

W jakim czasie od zapłodnienia test może wykryć ciążę?

Na ulotkach większości testów podana jest informacja, że wykrywają one ciążę trwającą nawet 10 dni. Jednak większą pewność co do wyniku testu daje wykonanie go po spodziewanym dniu miesiączki. Trzeba bowiem pamiętać, że plemnik może przeżyć w drogach rodnych nawet 7 dni w oczekiwaniu na gotową komórkę, więc zapłodnienie i zagnieżdżenie jaja może nastąpić nawet po 15 dniach od współżycia.

Sprawdź także:

Testy owulacyjne Aktualna cena

Czy test ciążowy może wykazać fałszywy wynik?

Test ciążowy to najszybszy i najprostszy sposób na uzyskanie pewności, czy zostaniemy rodzicami
Test ciążowy to najszybszy i najprostszy sposób na uzyskanie pewności, czy zostaniemy rodzicami
Na ulotkach testów ciążowych zawsze podana jest informacja, z jaką dokładnością działają i choć jest to zwykle dokładność bliska 100%, to jednak istnieje pewien margines błędu. Może się więc zdarzyć, że test pokaże wynik fałszywie dodatni lub fałszywie ujemny, choć jest to mało prawdopodobne. Fałszywy wynik ujemny może się również pokazać, jeśli test zostanie wykonany zbyt szybko, kiedy zapłodniona komórka nie zdążyła się jeszcze zagnieździć w macicy, a organizm nie zaczął produkcji hCG.

Dlaczego test najlepiej wykonywać rano?

Największe stężenie hormonu hCG znajduje się w porannym moczu, dlatego zaleca się wykonanie testu przy użyciu takiej właśnie próbki. Ma to znaczenie, jeśli ciąża jest bardzo wczesna (trwa kilka dni). W przeciwnym razie, stężenie hormonu zostanie wykryte bez względu na porę dnia.

Producenci i ceny testów ciążowych

Najbardziej popularni producenci testów ciążowych to Quidel, Biomerica, Diagnosis, Veda, Hydrex, Phamatech czy Atlas. Ceny testów wahają się od 4 do 35 złotych, a ich wysokość najczęściej zależy od czułości, jaką wykazują na obecność hormonu hCG.

Test ciążowy pink express strumieniowy
Test ciążowy pink express strumieniowy

Ile kosztuje test ciążowy?

Porównaj aktualne ceny

Tak szukaliście naszych porad:

  • testy ciążowe ranking
  • jaki kupic test ciazowy
  • test ciążowy hydrex opinie
  • jaki test ciążowy kupic
  • jaki test ciążowy wybrac
  • Blue Cross Bio-Medical Test ciążowy QUIXX
  • test ciążowy hydrex diagnostic opinie
  • test ciążowy jaki kupic
  • test ciążowy który wybrać
  • test ciazowy plytkowy hydrex diagnostic

Dodaj komentarz

Navigate