Fotelik samochodowy 9 – 25 kg

Już 3535 rodziców uznało ten artykuł za wartościowy i oceniło go na 4.7 / 5!

Testy przeprowadzane na fotelikach samochodowych oceniają ich bezpieczeństwo, montaż, komfort użytkowania i łatwość czyszczenia
Testy przeprowadzane na fotelikach samochodowych oceniają ich bezpieczeństwo, montaż, komfort użytkowania i łatwość czyszczenia
Stojąc przed wyborem, jaki fotelik samochodowy 9-25 kg zakupić dla naszego dziecka, musimy również często podjąć decyzję, czy chcemy (i powinniśmy) zacząć montować fotelik przodem w kierunku jazdy, czy też pozwolić, by dziecko jeździło jeszcze w foteliku montowanym tyłem. Rozważając wszystkie za i przeciw warto zapoznać się z kilkoma faktami, które zawiera niniejszy artykuł.

Co bierzemy pod uwagę: wzrost czy wiek?

W Unii Europejskiej istnieją dwa standardy określające, jakie czynniki należy brać pod uwagę w odniesieniu do klasyfikacji fotelików samochodowych. Pierwszy z nich to i-Size (R129), który dzieli foteliki ze względu na wzrost dziecka, natomiast drugi to ECE R44/04, który dzieli je ze względu na jego wagę. Najlepiej jednak w tym wypadku stosować metodę złotego środka i kierować się rozsądkiem. Bierzemy więc pod uwagę wagę dziecka, ale również wzrost. Często przecież się zdarza, że dzieci są drobniejsze lub większe niż określa to „standard”. Najpowszechniej stosowanym podziałem fotelików jest podział ze względu na wagę dziecka:

 • grupa 0 to foteliki dla dzieci ważących do 10 kg
 • grupa 0+ to foteliki dla dzieci ważących nie więcej niż 13 kg
 • grupa I to foteliki dla dzieci ważących od 9 do 18 kg
 • grupa II to foteliki dla dzieci ważących od 15 do 25 kg
 • grupa III to foteliki dla dzieci ważących od 22 do 36 kg

Ta klasyfikacja jednak również nie jest sztywnym standardem, dlatego szukając odpowiedniego fotelika, należy wziąć pod uwagę również inne czynniki.

Foteliki samochodowe od 9 do 25 kilo – Ranking TOP 10

Pozycja Nazwa fotelika Producent Cena fotelika
1KinderKraft Shell PlusKinderKraftAktualna Cena
2Caretero IbizaCareteroAktualna Cena
3Caretero Ibiza ciemno szaryCareteroAktualna Cena
4Caretero Sport TurboCareteroAktualna Cena
5Caretero Ibiza PurpleCareteroAktualna Cena
6Caretero Sport ClassicCareteroAktualna Cena
7Caretero Sport Turbo ciemnoszaryCareteroAktualna Cena
8Caretero Sport Turbo Fix CareteroAktualna Cena
9Maxi-Cosi Mobi XPMaxi-CosiAktualna Cena
10CasualPlay Beat SCasualPlayAktualna Cena

Pełna lista fotelików… ->

Kiedy zmienić fotelik?

Nasze dziecko powinno czuć się komfortowo w foteliku samochodowym
Nasze dziecko powinno czuć się komfortowo w foteliku samochodowym
Podejmując decyzję o zmianie fotelika samochodowego, oprócz wagi dziecka, należy zwrócić uwagę następujące aspekty:

 • Czy głowa dziecka wystaje poza oparcie dotychczasowego fotelika? Główka dziecka musi mieć solidne podparcie w razie gwałtownego hamowania, kolizji czy wypadku.
 • Czy w używanym dotychczas foteliku można poprawnie zapiąć dziecku pasy? Jeśli pasy są już zbyt krótkie, możemy narazić dziecko na duży dyskomfort i zmniejszenie bezpieczeństwa w czasie jazdy.
 • Czy dziecko waży więcej niż wynosi określona górna granica wagi dla używanego obecnie fotelika? W tym wypadku, prawdopodobnie również na dwa poprzednie pytania możemy odpowiedzieć twierdząco.Rodzice często mają wątpliwości, czy ich dziecko może nadal jeździć w foteliku ustawionym tyłem do kierunku jazdy, kiedy jego nóżki dotykają oparcia. Nie jest to powód, dla którego należałoby zmieniać fotelik. Dziecko przede wszystkim musi trzymać stabilnie główkę, by mogło siedzieć w foteliku przodem do kierunku jazdy. Warto tu dodać, że w Szwecji, znanej ze swych osiągnięć w zakresie zapewnienia dziecku bezpieczeństwa w samochodzie, istnieje przepis mówiący, iż dzieci powinny jeździć w fotelikach przypiętych tyłem do kierunku jazdy aż do 4 roku życia. Okazuje się bowiem, że taka jazda jest aż pięciokrotnie bezpieczniejsza.

Homologacja i wyniki testów bezpieczeństwa

Fotelik samochodowy, na jaki się zdecydujemy, powinien posiadać homologację według norm europejskich ECE R-44-03 albo ECE R44-04. Dodatkowo jednak dobrze jest zwrócić uwagę na to, czy dany fotelik został poddany testom bezpieczeństwa, jakie przeprowadza na przykład niemiecka instytucja ADAC. W ogólnej ocenie fotelika bierze ona pod uwagę również łatwość w obsłudze i komfort użytkowania.

Sprawdź także następujące rodzaje fotelików:

Foteliki samochodowe od 9 do 26 kg montowane przodem Aktualna cena
Foteliki samochodowe od 9 do 26 kg montowane tyłem Aktualna cena

Próbny montaż w samochodzie

Montowanie fotelików może odbywać się przy pomocy pasów bezpieczeństwa w samochodzie lub też za pomocą systemu iso-fix. System ten to połączone na trwałe z konstrukcją pojazdu uchwyty, pozwalające na wpięcie uchwytów znajdujących się w foteliku. Przed zakupieniem fotelika należy uprzednio dokonać jego próbnego montażu w naszym samochodzie, aby sprawdzić, czy będzie do niego pasował. W obu przypadkach nowy fotelik powinien trzymać się sztywno fotela, nie może się przesuwać w żadną stronę ani odstawać od oparcia.

Gdzie najlepiej kupić fotelik samochodowy?

Choć często kusi nas możliwość kupienia za tańszą cenę fotelika używanego, nie jest to najlepszy sposób na zapewnienie bezpieczeństwa naszemu dziecku. Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że fotelik, który chcemy kupić w ten sposób, mógł zostać uszkodzony w czasie wypadku czy kolizji, a jego uszkodzenia mogą nie być widoczne gołym okiem. Ponadto, producenci fotelików samochodowych zastrzegają sobie prawo do udzielania gwarancji na fotelik jedynie pierwszemu nabywcy. Właściwości materiałów, z których produkowane są foteliki, mogą również ulegać zmianie, jeśli narażone są na intensywne działanie promieni słonecznych lub zbyt niskie temperatury.

Producenci fotelików samochodowych

Na polskim rynku istnieje wiele dostępnych fotelików dla dzieci o wadze 9 – 25 kg. Dla większości z nich przeprowadzone zostały wspomniane wyżej testy ADAC, jak również OEAMTC, AA oraz ANBW. Wśród badanych fotelików na uwagę zasługują produkty firm Britax i Akta Graco, których produkty pod względem bezpieczeństwa uzyskały aż 4 punkty z 5 możliwych. Po 3 punkty przyznano fotelikom producentów BeSafe, Concord i GoodBaby i Casualplay. Pod względem prostoty obsługi wyróżniają się również wspomniani producenci, a ponadto dorównuje im w tym względzie firma Klippan. Zapewnienie wysokiego komfortu dziecku, prócz wymienionych firm, wyróżnia również producentów Kidsim i Eitel. Zgodnie z wynikami przeprowadzonych testów, najłatwiej utrzymać w czystości foteliki firmy Akta Graco, które uzyskały aż 5 punktów w rankingu.

Ceny fotelików samochodowych

Ceny fotelików samochodowych w Polsce wykazują ogromną rozbieżność. Możemy wybierać wśród modeli od około 200 zł, jak na przykład produkty firm Euro-cart czy Caretero Ibiza poprzez foteliki w cenie od 300 – 500 zł producentów Coto, Easygo czy Avionaut aż po produkty w cenach oscylujących wokół 1000 zł i wyższych. W tej ostatniej grupie znaleźć możemy foteliki firm Maxi – Cosi, Britax, Romer czy Axkid.

Fotelik samochodowy 9 25 kg Romer Dualfix
Fotelik samochodowy 9 25 kg Romer Dualfix

Foteliki samochodowe 9 25 kg z Isofix

Porównaj aktualne ceny<

Tak szukaliście naszych porad:

 • dwulatek waga 26kg jaki fotelik
 • fotelik 9-25 opinie
 • goodbaby fotelik
 • jaki fotelik 9-25
 • jaki fotelik samochodowy 9-25

2 komentarze

 1. Zainteresował mnie fotelik 9-25 kg z funkcją spania. Ale ku mojemu zaskoczeniu okazało się, że producenci niektórych fotelików zaznaczają, że dziecko śpiące w tej pozycji nie może być przewożone. To po jakie licho mi ta funkcja – żeby zostawić śpiące w aucie? Bez sensu:O

  • ja kupiłam taki w smyku i dziecko spokojnie w nim śpi w pozycji półleżącej nikt nie mówił, że tak nie można, po coś ta funkcja przecież jest

Dodaj komentarz

Navigate