Fotelik samochodowy z ISOFIX

Już 4280 rodziców uznało ten artykuł za wartościowy i oceniło go na 4.9 / 5!

Fotelik z ISOFIX firmy AXKID
Fotelik z ISOFIX firmy AXKID
Foteliki z mocowaniem ISOFIX zaczęto oferować w regularnej sprzedaży od 2004 roku. Obecnie wszystkie produkowane samochody powstają z tym mocowaniem, dlatego warto wiedzieć, dlaczego stało się ono tak popularne, na czym polega jego działanie i jaki fotelik z ISOFIX wybrać, aby nasze dziecko było bezpieczne, a nasza kieszeń nie została nadwyrężona.

Czym jest ISOFIX?

ISOFIX (International Organisation for Standardisation – ISO Fixture) to zestaw zaczepów i uchwytów pozwalający na stabilne i bezpieczne zamontowanie fotelika w samochodzie. W konstrukcji auta wbudowane są uchwyty, natomiast zaczepy zintegrowane są z fotelikiem. Zamontowanie fotelika polega na zatrzaśnięciu zamków na uchwytach. Montaż ułatwiają specjalne wkładki ze sztucznego tworzywa. Dzięki takiemu „wczepieniu” fotelika do konstrukcji samochodu unikamy błędów często popełnianych przy montowaniu fotelików pasami bezpieczeństwa. Trzeba jednak dodać, że ISOFIX nie zabezpiecza fotelika przed obrotem wokół jego osi. Zaparcie stanowi jedynie kontakt fotelika z oparciem siedzenia i siedziskiem.

Ranking fotelików z ISOFIX

Testy na fotelikach z ISOFIX przeprowadzane przez niezależne i cenione instytucje takie jak niemiecki ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) i austriacki OAMTC (Österreichischer Automobil-, Motorrad- und Touringclub) mogą stanowić pewną wskazówkę, które foteliki uważane są za najlepsze. Rankingi obu instytucji zostały ze sobą porównane, a wyniki tego porównania uśrednione. Opinie obu autorytetów były w tym wypadku dość zgodne. Według nich najlepiej sprawdzają się foteliki firm Kiddy i Be Safe. Następnie, za dobre produkty można też uznać foteliki firm Romer, Recaro i Concord, a także Cybex i Maxi – Cosi.

Foteliki samochodowe z mocowaniem Isofix – Ranking TOP 10

Pozycja Nazwa fotelika Producent Cena fotelika
1Recaro Monza SeatfixRecaroAktualna Cena
2Concord Transformer X-BAGConcordAktualna Cena
3Concord X-BAGConcordAktualna Cena
4Cybex Solution X2 FixCybexAktualna Cena
5Cybex Solution M FixCybexAktualna Cena
6Maxi-Cosi RodiFixMaxi-CosiAktualna Cena
7Cybex ATON 3SCybexAktualna Cena
8Cybex Isis fixCybexAktualna Cena
9Maxi-Cosi RodiFix AP Concrete GreyMaxi-CosiAktualna Cena
10Maxi-Cosi Pearl TotalMaxi-CosiAktualna Cena

Pełna lista fotelików z Isofix… ->

Rodzaje fotelików z mocowaniem ISOFIX

Istnieją trzy różne typy mocowania fotelików z ISOFIX:

Fotelik z ISOFIX firmy Caretero
Fotelik z ISOFIX firmy Caretero

  • Uniwersalny, składający się z trzech punktów zaczepienia i stosowany w fotelikach montowanych przodem do kierunku jazdy. Wszystkie samochody produkowane od 2011 roku mają takie zaczepy.
  • Pół-uniwersalny, zawierający dwa punkty zaczepienia z wspierającą nogą stabilizującą oraz tak zwanym pasem TT (Top tether, mocującym górną część fotelika). Taki typ znajdziemy tylko w fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy.
  • Typ mocowania, dla którego testy zderzeniowe przeprowadzono tylko dla wybranych samochodów. Do fotelika z takim mocowaniem musi być załączona lista samochodów, w których może być on montowany ( mogą zawierać elementy, które umożliwiają zamontowanie w nich fotelika).

Sprawdź, jakie są rodzaje fotelików dla dzieci o wadze 9 – 18 kg, 9 – 25 kg i 9 – 36 kg.

Jak działa ISOFIX? Zapraszamy do obejrzenia filmu:

Jaki fotelik z ISOFIX wybrać i kupić?

Kupując dla dziecka fotelik z ISOFIX warto przede wszystkim przeprowadzić test na własną rękę i zamontować wybrany model próbnie w swoim samochodzie. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że będzie idealnie pasował. Kolejną, równie ważną sprawą, jest przymiarka dziecka do fotelika. Choć istnieją dość precyzyjnie opisane kategorie fotelików (według wagi: ECE R44/04 lub wzrostu: i-Size (R129)), zawsze warto sprawdzić, czy dziecku jest w takim foteliku po prostu wygodnie . Jaki fotelik z isofix wybrać? Najlepszy fotelik to taki, który będzie zarówno komfortowy, jak i bezpieczny.

Sprawdź także gdzie kupić foteliki samochodowe z Isofix:

Foteliki z Isofix montowane przodem Aktualna cena
Foteliki z Isofix montowane tyłem Aktualna cena

Montaż przy pomocy pasów bezpieczeństwa i zaczepy ISOFIX – porównanie

Czym różni się montowanie fotelików pasami bezpieczeństwa od montowania ich przy pomocy systemu ISOFIX? Foteliki mocowane pasami są bezpieczne (jeśli są odpowiednio zamontowane) i łatwo je przenieść na przykład do innego samochodu. Niestety, nawet 8 na 10 osób nie montuje ich prawidłowo. Jest to spowodowane tym, iż ich montaż jest zarówno bardziej czasochłonny, jak i bardziej skomplikowany. ISOFIX minimalizuje ryzyko nieprawidłowego montażu. Ponadto, zapewnia solidne, stałe połączenie pomiędzy fotelikiem a samochodem. W testach bezpieczeństwa uzyskuje znacznie lepsze wyniki niż mocowanie pasami. Dodatkowa noga stabilizująca i pas TT zwiększają stabilność fotelika. Wadą mocowania ISOFIX jest fakt, iż nie wszystkie samochody są w niego wyposażone. Są one również droższe od tradycyjnych fotelików i zwykle więcej ważą.

Gdzie kupić fotelik samochodowy?

Podejmując się zakupu fotelika możemy podjąć wędrówkę po sklepach lub też poszukać interesującego nas modelu w Internecie. Kuszące mogą się wydawać oferty sprzedaży fotelików używanych, jednak jeśli pochodzą z nieznanego nam źródła, nie możemy liczyć na to, że zapewnią dziecku pełne bezpieczeństwo. Specjaliści ostrzegają przed kupnem fotelików samochodowych z drugiej ręki argumentując, że jeśli fotelik taki był zamontowany w samochodzie podczas wypadku czy kolizji, mogły ulec uszkodzeniu lub osłabieniu elementy ważne dla zachowania bezpieczeństwa. W tym wypadku trudno będzie kupić produkt tani i dobry. Podejmując decyzję o tym, jaki fotelik z ISOFIX kupić, warto wziąć to pod uwagę.

Producenci i ceny fotelików z isofix

Wśród producentów fotelików z ISOFIX znajdują się między innymi Caretero, KinderKraft, Romer, Maxi – Cosi, Kiddy czy Be Safe. Cena takich fotelików może wahać się w granicach od 250 do nawet 2000 złotych.

Najpopularniejsi producenci:

Foteliki samochodowe z Isofix Cybex Aktualna cena
Foteliki samochodowe z Isofix Romer Aktualna cena
Foteliki samochodowe z Isofix Chicco Aktualna cena
Foteliki samochodowe z Isofix BeSafe Aktualna cena

Tak szukaliście naszych porad:

  • czy foteliki isofix sa drozsze

3 komentarze

  1. Długo wybieraliśmy nasz fotelik z isofixem. Nawet przymierzaliśmy młodą do modelu , którym dysponują nasi znajomi. I nie żałuję, okazało się że ich cud fotelik jest dobry, tylko małej główka leci, jak zaśnie. W tym jest szkopuł, ale szczęśliwie wybraliśmy model, w którym to się nie dzieje :)

  2. ISOFIX to jest naprawdę dobre rozwiązanie, zwłaszcza w przypadku fotelików dla dzieci 15 – 36 kg. Stare modele są tak skomplikowane w montażu (i zajmuje to dużo czasu), że dziecko już jest strasznie zniecierpliwione (nie mówiąc o rodzicu).

Dodaj komentarz

Navigate