Fotelik samochodowy

Już rodziców uznało ten artykuł za wartościowy i oceniło go na / 5!

Fotelik samochodowy KinderKraft
Fotelik samochodowy KinderKraft
Zastanawiasz się, który fotelik samochodowy kupić dla dziecka? Jakie są rodzaje fotelików i jak je prawidłowo montować? Być może też nie wiesz, kiedy trzeba zmienić fotelik? Zapraszamy Cię więc do przeczytania niniejszego artykułu. Znajdziesz w nim wszystko, co dotyczy fotelików i przewożenia dzieci autem.

Zacznijmy od tego, co najważniejsze.

Przewożenie dzieci w samochodzie – przepisy

Przepisy Kodeksu Drogowego mówią, że dziecko powinno być przewożone w foteliku lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, jeśli ma mniej niż 150 cm wzrostu. Ponadto, fotelik lub wspomniane urządzenie musi być odpowiednio dostosowany do wagi i wzrostu dziecka, a także spełniać odpowiednie warunki określone przez przepisy Unii Europejskiej. Wyjątek stanowi tu sytuacja, gdy w samochodzie mamy troje dzieci. Jeśli nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika, wówczas dziecko (mające co najmniej 3 lata) może jechać przytrzymywane tylko pasami bezpieczeństwa. Warto wiedzieć, że przepisy te nie dotyczą przewozu taksówką.

Kierowca nie może przewozić dziecka w foteliku na przednim siedzeniu, jeśli auto jest wyposażone w poduszkę powietrzną dla pasażera.

Mając takie podstawy, możemy iść dalej.

Jaki fotelik samochodowy wybrać i kupić?

Istnieją dwie normy określające wielkość fotelików dla dzieci. Pierwsza z nich bierze pod uwagę wzrost dziecka, natomiast druga – jego wagę. Foteliki dla noworodków mają najczęściej formę nosidełka, w którym dziecko można wygodnie i bezpiecznie przenieść. Z kolei foteliki dla większych dzieci zwykle można rozłożyć na dwie części, dzięki czemu do przewożenia możemy też wykorzystywać samo siedzisko.

Przodem czy tyłem do kierunku jazdy?

Specjaliści zalecają, by dziecko przewozić jak najdłużej tyłem do kierunku jazdy, gdyż pozycja ta jest uważana za bezpieczniejszą. Najnowsza regulacja i – Size, wspomniana powyżej i biorąca pod uwagę wzrost dziecka w doborze odpowiedniego fotelika, określa też, jak długo należy przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy. Przewiduje ona przewożenie dzieci w ten sposób aż do ukończenia 15 miesiąca życia. Warto tu dodać, że regulacja i – Size nie zastępuje regulacji biorącej pod uwagę wagę dziecka (ECE R44/04). Pozwala ona jednak na łatwiejszy (i w opinii wielu specjalistów, bardziej adekwatny) dobór fotelika. Obecnie obie regulacje mają zastosowanie w polskich przepisach.

Przejdźmy teraz do sposobu dobierania odpowiedniego fotelika.

Waga dziecka

Jak wspomnieliśmy, regulacja ECE R44/04 dzieli rozmiary fotelików według wagi dziecka. Jakie mamy wobec tego rozmiary?

 • Dla noworodków i niemowląt, czyli od urodzenia do około 12 miesiąca życia (grupa 0+):Od urodzenia do 13 kg.
 • Dla maluchów, czyli dzieci od około 9 miesiąca życia do 3,5 roku (grupa 1):Od 9 do 18 kg.
 • Dla starszaków, czyli dzieci od około 3,5 roku do 12 lat (grupa 2/3):Od 15 kg do 36 kg.

Dla noworodka będziemy potrzebować fotelika – kołyski. Dziecko dziewięciomiesięczne będzie już za duże na taki model, dlatego jest to czas, gdy trzeba będzie kupić model z grupy I. Będzie on dobry zarówno dla dwu – trzy, jak i cztero – latka (w zależności od wagi dziecka). Pięciolatek na pewno już będzie potrzebował nowego fotelika i prawdopodobnie na tym zakończymy kupowanie fotelików.

Regulacja i – Size

Regulacja i – Size obejmuje obecnie dzieci w wieku do około 4 lat, czyli do 105 cm wzrostu. W późniejszej fazie tworzenia nowych regulacji powstaną również odpowiednie przepisy dotyczących starszych (i wyższych) dzieci. Warto jednak wiedzieć, że dzięki niej powstały przepisy mające na celu zwiększenie ogólnego bezpieczeństwa przewożonych dzieci. Między innymi dotyczą one zaleceń stosowania fotelików z mocowaniem ISOFIX, które, jak pokazują testy, zapewniają znacznie większe bezpieczeństwo w razie kolizji niż inne rodzaje mocowań.

Wszystkie nowe samochody produkowane są z wmontowanymi uchwytami ISOFIX, dlatego warto przyjrzeć im się bliżej.

Poświęcamy im aż dwa rozdziały.

Foteliki z ISOFIX

ISOFIX (ISO Fixture – International Organisation for Standarisation) to komplet uchwytów i zaczepów, dzięki którym można bezpiecznie i stabilnie zamontować fotelik w samochodzie. Specjalne uchwyty stanowią część zintegrowaną z konstrukcją samochodu, natomiast zaczepy wbudowane są w fotelik. Aby zamontować fotelik, wystarczy zatrzasnąć zamki na uchwytach.

Tu mała uwaga.

Montaż taki jest prosty, dlatego trudno tu o popełnienie błędów. Rozwiązuje to wcześniejszy problem z fotelikami, których prawidłowe zamontowanie było nie tylko skomplikowane, ale też czasochłonne. Biorąc pod uwagę fakt, iż dziecko nie zawsze lubi siedzieć w foteliku i może być zniecierpliwione przedłużającym się montażem, ISOFIX może być nie lada wybawieniem. Warto wiedzieć, że zaczep ten nie zabezpiecza jednak fotelika przed ruchami na boki, a zaparcie stanowi tu tylko oparcie siedzenia i siedzisko.

Rodzaje fotelików z bazą ISOFIX

Fotelik samochodowy Cybex
Fotelik samochodowy Cybex
Bazy ISOFIX mogą być wyposażone w następujące mocowania:

 • Mocowanie uniwersalne, które znajdziemy w fotelikach montowanych przodem do kierunku jazdy. Składa się ono z 3 punktów zaczepienia. Samochody produkowane od 2011 roku wyposażone są w odpowiadające im uchwyty.
 • Mocowanie pół – uniwersalne, charakterystyczne dla fotelików montowanych tyłem do kierunku jazdy. Zawiera ono 2 punkty zaczepienia wraz z nogą stabilizującą oraz pasem TT (Top tether) do mocowania górnej części fotelika.
 • Mocowanie, którego skuteczność została udowodniona tylko dla wybranych samochodów . Fotelik z takim mocowaniem wyposażony jest w listę tych samochodów – i tylko w takich modelach może być mocowany.

Przejdźmy teraz do fotelików dla najmłodszych użytkowników.

Fotelik – nosidełko

Fotelik dla noworodka i niemowlaka ma formę kołyski (nosidełka), które pozwala na bardzo wygodne przeniesienie dziecka. Ma to szczególne znaczenie, jeśli dziecko zaśnie. W takim przypadku nie trzeba go budzić i można po prostu je wyjąć z samochodu w nosidełku i przenieść do domu. Dziecko w takim foteliku ma pozycję leżącą, z delikatnie uniesionymi pleckami i nóżkami. Według specjalistów to pozycja optymalna dla takiego malucha.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu fotelika – nosidełka?

Skorupa takiego nosidełka powinna być twarda, masywna i głęboka. Plus stanowi wyposażenie w system ochrony główki (SIP, ASP,SPS, Safe Side). Paski (pięciopunktowe!) muszą być zabezpieczone miękkim materiałem. Dzięki regulowanemu zagłówkowi zmienisz fotelik w leżaczek, a specjalny adapter umożliwi zamontowanie go na stelażu do spacerówki.

W fotelikach z nosidełkiem przewozimy niemowlęta do około 9 miesiąca życia.

A co potem?

Foteliki samochodowe 9 – 18 kg

W taki fotelik zaopatrujemy malucha, który umie już samodzielnie siedzieć. Jeśli jego główka wystaje za oparcie starego fotelika, to najwyższa pora na nowy model. Dziecko pojeździ w nim do około 4 roku życia. Możemy tu liczyć na udogodnienie w formie regulowanego zagłówka, które sprawi, że nawet długa podróż będzie bardzo komfortowa. Jeśli dziecko zaśnie, fotelik będzie można tak ustawić, by przyjęło pozycję zbliżoną do pozycji leżącej.

Z czym jeszcze wiąże się zmiana fotelika z grupy 0+ na fotelik z grupy I?

Wiele osób decyduje się w tym momencie na zmianę ustawienia fotelika na przodem do kierunku jazdy. Nie wszystkie jednak modele z tej grupy wymuszają taki montaż. Ponadto, jeśli wybierzemy fotelik z ISOFIX, będziemy zmieniać kierunek montażu dopiero później (przypominamy, że ISOFIX zezwala na montaż przodem do kierunku jazdy dopiero, gdy dziecko kończy 15 miesiąc życia).

Czym różnią się foteliki 9 – 18 kg od 9 – 25 kg i od 9 – 36 kg, skoro wszystkie są przeznaczone dla dzieci ważące co najmniej 9 kg?

Mniejszy przedział wagowy oznacza lepsze dopasowanie, ale jednocześnie krótszy czas użytkowania. Foteliki z dużym zakresem wagowym wyposażone są najczęściej w specjalne nakładki, które pozwalają na wygodne usadowienie malucha. Kiedy podrośnie, nakładkę po prostu się odpina i używa sam fotelik.

Siedzisko samochodowe

Starsze dzieci (co oznacza zwykle: te, które już się nie mieszczą w pełnym foteliku) mogą być przewożone na specjalnych siedziskach. Siedzisko, zwane też podkładką, podstawką czy siodełkiem samochodowym można zakupić osobno, ale jest jeszcze o wiele prostsze i tańsze rozwiązanie. Foteliki (na przykład 15 – 36 kg) pozwalają na oddzielenie oparcia od siedziska. W ten sposób uzyskujemy samo siodełko, które z powodzeniem można wykorzystać aż do momentu, gdy dziecko osiągnie wzrost 150 cm.

Kiedy należy zmienić fotelik dla dziecka?

Często impulsem do zmiany fotelika jest po prostu wyczucie rodzica, który zauważa, że dziecku jest niewygodnie. Jeśli jednak nie jesteśmy pewni, czy trzeba wymienić stary model na większy, następujące fakty powinny nas do tego skłonić:

 • Główka dziecka wystaje poza oparcie.
 • Pasy w dotychczas używanym foteliku są za krótkie i nie można ich poprawnie zapiąć.
 • Dziecko waży więcej niż określona przez producenta górna granica wagi dla „starego” fotelika.

Bezpieczeństwo przede wszystkim – atesty, certyfikaty, homologacje

Podstawowe certyfikaty bezpieczeństwa, jakie powinien zawierać fotelik samochodowy, to ECE R44 – 03 i ECE R44 – 04. Homologacje te mówią nam o tym, że produkt jest zgody z obowiązującymi w Unii Europejskiej wymaganiami technicznymi.

Czy gwarantują bezpieczeństwo fotelika? Absolutnie nie!

Świadczą tylko o tym, że urządzenie spełnia pewne – minimalne – standardy techniczne.

Gdzie więc szukać potwierdzenia bezpieczeństwa naszego fotelika?

Wiele niezależnych instytucji, takich jak ADAC, OAMTC, DEKRA czy Stiftung Warentest przeprowadza testy bezpieczeństwa na wybranych produktach. Jeśli dany fotelik uzyskał atest jednej z takich instytucji, możemy być pewni, że spełnia najwyższe standardy bezpieczeństwa.

Producenci i cena fotelików samochodowych

Popularni obecnie producenci fotelików dla dzieci to firmy Maxi Cosi, Recaro, Romer, Cybex, RWF, Graco, Fisher Price, Ferrari, 4BABY, Nania, Chicco, Hamax czy Bébé Confort. Najtańsze są same siedziska, gdyż można je kupić w cenie 40 – 120 złotych. Za fotelik zapłacimy od 100 do 2000 złotych.

Gdzie kupić dobry fotelik samochodowy?

Być może pomocne okażą się tu proponowane przez nas rankingi. Prezentują one produkty, które mają najlepsze opinie wśród użytkowników i cieszą się dużym powodzeniem. Zestawienia umożliwiają też szybkie i wygodne porównanie cen w różnych sklepach.

2 komentarze

 1. A kiedy fotelik zmienić na podstawkę? Jeszcze trochę czasu mamy na pewno, ale nie chcę za szybko:)

 2. Widziałam foteliki obrotowe, które ponoć można obracać po wciśnięciu jednego przycisku. Tak się tylko zastanawiam, czy to jest bezpieczne, taki dodatkowy mechanizm?

Dodaj komentarz

Navigate